راهنمای جامع دوربین iOS 11؛ امکانات جدید و شیوه استفاده از آن‌ها

راهنمای جامع دوربین iOS 11؛ امکانات جدید و شیوه استفاده از آن‌ها

اپل در iOS 10 کوشش کرد با تغییراتی که در نرم افزار تلفن همراه دوربین آیفون ایجاد می‌کند، فرصت‌های خلاقانه‌ی بیشتری را برای عکاسی تلفن همراه به وجود آورد. در iOS 11 قرار است این روند برای رسیدن به عکس‌هایی متنوع‌تر و هوشمندانه‌تر باز هم گسترش پیدا کند. اپل با استفاده از فرمت‌های جدید فشرده‌سازی تصویر و فیلم در iOS 11 قصد دارد به شما امکان ثبت و ذخیره کردن عکس‌های بهتر و بیشتری را بدهد. بدین ترتیب در iOS 11 کمتر با مشکل کمبود فضا برای ذخیره کردن تصویر و فیلم روبرو خواهید شد. در iOS 11 همچنان می‌توانید با استفاده از کنترل مرکز مستقیما به نرم افزار تلفن همراه عکاسی بروید. نیز در آیفون‌هایی که به قابلیت لمس سه‌بعدی مجهز باشند امکان گزینش بین حالت‌های سلفی، ویدیو، اسلوموشن یا عکاسی استاندارد با وارد کردن فشار بیشتر وجود دارد. تغییراتی که در فیلترها داده شده در کنار تعداد زیادی بهبودهای جزئی دیگر، نرم افزار تلفن همراه دوربین آیفون و آیپد را در iOS 11 نسبت به نسخه‌های قبلی انبوه جذاب‌تر و کارآمدتر می‌کند. علاوه بر این، قابلیت‌های جدید دیگری هم در زمینه‌ی تولید تصویر و ویدیو به iOS 11 اضافه شده است؛ مواردی نظیر مدیریت اسکرین‌شات، اسکن کدهای QR، ضبط فیلم از محتوای صفحه، راهنمای تراز کردن دوربین و قابلیت‌های جذاب دیگری از این دست که کمک می‌کنند در وقت و انرژی بیشتر صرفه‌جویی کنید.

گزینه‌های جدید برای Live Photos

قابلیت Live Photos به معنی «عکس‌های زنده» در واقع ترکیبی است از تصویر و فیلم که اپل آن را برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی معرفی کرد. این قابلیت بدون این که نیاز باشد به مود فیلم‌برداری بروید، ۱٫۵ ثانیه فیلم با صدا از پیش و بعد لحظه‌ی عکاسی ضبط می‌کند. تا پیش از تقریبا تنها کاری که می‌توانستید با این فیلم‌ها بکنید، تماشا کردن آن‌ها بود. ولی در iOS 11 اوضاع عوض شده است.

در iOS 11 می‌توانید هر کدام از فریم‌های یک تصویر زنده را به نام فریم کلیدی گزینش کنید. بدین ترتیب همیشه تصویر لحظه‌ی دلخواه شما را نشان خواهد داد. علاوه بر این در iOS 11 با عکس‌های زنده بیش از هر زمان دیگری مانند ویدیو رفتار می‌شود؛ البته عکس‌های زنده واقعا هم ویدیو هستند. در iOS 11 گزینه‌های جدیدی برای ویرایش عکس‌های زنده در نظر گرفته شده که دربرگیرنده لوپ کردن (مانند فایل‌های GIF)، حرکت به صورت رفت و برگشت و یک جلوه لانگ اکسپوژر ویژه برای ایجاد ظاهر محوشده‌ی عکس‌هایی با نوردهی طولانی می‌شود.

فیلترهای جدید

فیلترها همان ابزارهایی هستند که اجازه می‌دهند رنگ و لعاب عکس‌های عادی خود را به امید این که جذاب‌تر شوند یا شاید کیفیت بهتری پیدا کنند دگرگونی دهید. فیلترها به ویژه توسط اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام رواج پیدا کردند. چه فیلترها را دوست داشته باشید و چه از آن‌ها متنفر باشید، باید به اطلاعتان برسانیم که اپل در iOS 11 مجموعه‌ی جدیدی از فیلترها را به نرم افزار تلفن همراه دوربین پیش‌فرض آیفون افزوده است. این فیلترهای جدید بدون این که تنالیته‌ی رنگ پوست را عوض کنند، جلوه‌ی خاصی را که مد نظر شما است به تصویر اضافه می‌کنند.

فیلترهای جدید iOS 11 نسبت فیلترهای قبلی، ظریف‌تر، چشم‌نوازتر و طبیعی‌تر هستند. این فیلترها را می‌توانید مستقیما در لحظه‌ی عکاسی استفاده کنید یا پس از عکاسی و هنگام ویرایش تصویر آن‌ها را به کار ببرید. مجموعه‌ی کاملا جدید فیلترهای iOS 11، منطقی‌تر، حرفه‌ای‌تر و مفیدتر است. این کلکسیون در واقع از سه فیلتر اصلی تشکیل شده که هر کدام چند نوع متفاوت دارند؛ فیلترهای Vivid و Dramatic هر کدام در دو نوع گرم و سرد در دسترس هستند و فیلتر Monochrome یا تک‌رنگ، سه وضعیت به نام‌های Mono، Silvertone و Noir دارد.

حالت پرتره در دوربین آیفون ۷ پلاس

عکاسان حرفه‌ای به علت قابلیت‌های پیشرفته و وضعیت پرتره‌ی بی‌نظیر دوربین آیفون ۷ پلاس از آن استقبال کردند. حال در iOS 11 قابلیت‌های پر اعتبار جدیدی به دوربین آیفون ۷ پلاس اضافه خواهد شد که استفاده از آن‌ها به هیچ مهارت اضافه‌ای در عکاسی نیاز ندارد.

حالت پرتره‌ی آیفون ۷ پلاس از دو دوربین این گوشی برای ثبت اطلاعات مربوط به عمق صحنه و ساختن افکتی شبیه به عمق میدان کم در دوربین‌های DSLR استفاده می‌کند. ولی در iOS 10 موانع زیادی بر سر راه استفاده از وضعیت پرتره وجود دارد. برای مثال در وضعیت پرتره، استفاده از فلش، فیلترها و عکاسی HDR مقدور نیست. در iOS 11 تمام این موانع کنار رفته‌اند و امکان استفاده‌ی هم‌زمان از وضعیت پرتره با هر سه قابلیتی که گفته شد وجود دارد. در iOS 11 اگر قابلیت HDR و فلش را هنگام استفاده از وضعیت پرتره پویا کنید، سمبل آن‌ها با رنگ زرد در کنار نوشته‌ی مربوط به جلوه عمق میدان در بالای صفحه نمایش داده خواهد شد.

علاوه بر چیزهایی که در مورد وضعیت پرتره‌ی دوربین آیفون ۷ پلاس گفتیم، iOS 11 به دوربین تمام آیفون‌ها نشانگری را برای تراز کردن عکس‌ها اضافه می‌کند که وقتی دوربین را به سمت پایین نشانه بروید پدیدار خواهد شد.. البته برای استفاده از این قابلیت حتما باید گرید دوربین را پویا کرده باشید.

فرمت جدید تصویر و ویدیو

اپل در iOS 11 برای اولین بار از دو نوع جدید تصویر و فیلم استفاده می‌کند که می‌توانند حجم فایل‌ها را تا ۴۰ تخفیف دهند. بدین ترتیب قادر خواهد بود تعداد بیشتری فیلم و تصویر را در فضای محدود آیفون خود ذخیره کنید. نکته‌ی پر اعتبار هم این است که برای این صرفه‌جویی در فضا، حتی ذخیره‌ای از کیفیت فدا نشده است. نوع جدید تصویر HEIF یا High Efficiency Image File و نوع جدید ویدیو HEVC (H.265) یا High Efficiency Video Coding نام دارد.

یکی از دلایلی که این استاندارد فشرده‌سازی جدید را مقدور می‌کند این است که HEIF بیش از این که یک نوع فایل باشد در واقع یک لفاف است. نوع HEIF استانداردی است که توسط گروه MPEG ساخته شده. در واقع نوع HEIF همان تکنیکی است که برای فشرده کردن فریم‌های منفرد در یک ویدیوی HEVC به کار می‌رود. اپل از این تکنیک برای ذخیره کردن تصاویر ثابتی استفاده می‌کند که با شیوه‌ی HEVC فشرده شده‌اند؛ یعنی عکس‌هایی با شیوه‌ی فشرده‌سازی ویدیویی. از این شیوه‌ی فشرده‌سازی نیز می‌توان برای ذخیره کردن چند عکس، متن، صدا، ویدیو و اطلاعات عمق صحنه استفاده کرد. همین موضوع این نوع را برای استفاده در عکس‌های زنده و سیستم‌های دوربین دوتایی مانند دوربین آیفون ۷ پلاس کاملا ایدئال می‌کند. استاندارد فشرده‌سازی JPEG که در حال حاضر به کار می‌رود، تنها مختص تصویر است.

فایل‌هایی با تکنیک فشرده‌سازی HEIF می‌توانند توسط آیفون‌ها و آیپدهایی مانند آیفون ۷ که به پردازنده‌ی A10 Fusion یا جدیدتر از آن مجهز هستند تولید شوند. این فایل‌ها هنگام انتقال به سایر گجت‌ها به فرمت‌های رایج MOV و JPEG دگرگونی می‌شوند. اگر آیفون ۷ دارید، در iOS 11 می‌توانید با رفتن به بخش تنظیمات دوربین در نرم افزار تلفن همراه Settings و گزینش گزینه‌ی High Efficiency از شیوه‌ی فشرده‌سازی جدید استفاده کنید. با این کار ویدیوهای جدیدی که ضبط کنید با نوع HEVC MOV و عکس‌های جدید که بگیرید با نوع HEIF روی گوشی ذخیره خواهند شد. البته توجه داشته باشید که حداقل تا این لحظه سرویس گوگل فتوز از این فرمت‌ها کمک نمی‌کند.

احتمالا افرادی که در زمینه‌ی تولید و ویرایش ویدیو فعالیت می‌کنند، پیش از این در مورد نوع ویدیویی HEVC چیزهایی شنیده‌اند. این نوع در حال حاضر توسط جدیدترین نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو دسکتاپ کمک می‌شود. ولی جالب است بدانید که اپل از زمان معرفی آیفون ۶، بدون سر و صدا استفاده از این نوع را برای تخفیف دادن مصرف پهنای باند در نرم افزار تلفن همراه FaceTime شروع کرده بوده است.

ضبط ویدیو از صفحه‌نمایش

گر چه این قابلیت مخفی در iOS 11 مستقیما از روش نرم افزار تلفن همراه دوربین انجام نمی‌شود، ولی در هر حال قابلیتی برای تولید ویدیو است. کافی است ویجت Screen Recording را به کنترل مرکز اضافه کنید تا هر جایی که لازم بود بتوانید به راحتی به آن دست یابی داشته باشید.
با این قابلیت جدید می‌توانید تمام کارهایی را که روی صفحه آیفون انجام می‌دهید، بدون نیاز به مک یا هر گجت دیگری، ضبط و ذخیره کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. این قابلیت به ویژه برای ساخت ویدیوهای آموزشی انبوه سازگار است.

اسکن کدهای QR

اپلیکیشن دوربین در iOS 11 به اسکنر کدهای QR هم مجهز شده است. یعنی دیگر برای اسکن کردن این کدها نیازی نیست در اپ استور دنبال اپلیکیشن‌های متفرقه بگردید.

این اسکنر، افزونه‌ای ساده، تند و انبوه کارا در نرم افزار تلفن همراه دوربین است که هیچ تنظیمات خاصی هم نیاز ندارد. این قابلیت زمانی که دوربین یک کد QR را هر جایی در محدوده‌ی فوکوسش حس کند به صورت خودکار پویا می‌شود. این قابلیت می‌تواند کدهای QR را از روی بیلبوردها، پوسترها، تبلیغات کوچک یا حتی صفحه‌نمایش سایر گوشی‌ها و کامپیوترها اسکن کند. حتی لازم نیست کد دقیقا داخل یک کادر تراز شود؛ دوربین می‌تواند تا زمانی که تصویر قابل تشخیص باشد، کدهای QR را از هر زاویه‌ای اسکن کند.

تغییر اساسی در نحوه‌ی مدیریت اسکرین‌شات (گرفتن تصویر از صفحه‌نمایش)

گرفتن اسکرین‌شات (یا همان عکس) از چیزی که روی صفحه‌ی آیفون در حال رخ دادن است می‌تواند برای مقاصد آموزشی یا اطلاع‌رسانی انبوه سودمند باشد. در iOS 11 شیوه‌ی گرفتن اسکرین‌شات تغییری نکرده است؛ کافی است دکمه‌ی پاور و هوم را هم‌زمان نگه دارید تا تصویری از صفحه‌نمایش ثبت و در آلبوم Screenshot نرم افزار تلفن همراه Photos ذخیره شود.

چیزی که دگرگونی کرده، کارهایی است که می‌توانید پس از گرفتن یک اسکرین‌شات روی آن انجام دهید. در iOS 11 لایه‌ی جدیدی از عملکردهای سودمند به عملیات گرفتن اسکرین‌شات افزوده شده است. در iOS 11 زمانی که یک اسکرین‌شات بگیرید، پیش‌نمایشی از آن در گوشه‌ی چپ پایین صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود و برای چند ثانیه آنجا باقی می‌ماند. اگر انگشت خود را روی این پیش‌نمایش نگه دارید، می‌توانید بلافاصله آن را در اپلیکیشنی که دوست دارید باز کنید. نیز می‌توانید بلافاصله از ابزارهای کاملی که در قابلیت Markup یا نشانه‌گذاری iOS 11 در نظر گرفته شده، برای حاشیه‌نویسی کردن اسکرین‌شات با متن، امضا، یا شکل‌های گرافیکی استفاده کنید.

همچنین اگر چند اسکرین‌شات را به صورت متوالی بگیرید، همه‌ی آن‌ها به صورت خودکار در پشته‌ای روی هم جمع می‌شوند. سپس می‌توانید این تصاویر را با قابلیت درگ اند دراپ به آلبومی که دوست دارید ببرید، با پست الکترونیک برای کسی بفرستید، یا حتی تک‌تکشان را پیش از به اشتراک گذاشتن حاشیه‌نویسی کنید.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت