افزایش استفاده از ویدیو در طراحی سایت

افزایش استفاده از ویدیو در طراحی سایت

در سال های اخیر استفاده از انیمیشن در طراحی سایت به نام دکمه هایی جذاب در لیست رشد بسیاری یافته است. اخیرا استفاده از تصاویر پس زمینه ی متحرک یا استفاده از ویدیو در طراحی سایت برای جذب بازدیدکنندگان و رشد زمان بازدید آن ها ترند شده است. البته شرکت ها باید در استفاده از این ترند مراقب باشند تا صدمه ای به عملکرد سایت نزنند و باعث تخفیف سرعت سایت یا تاثیر منفی بر تجربه کاربری آن نشوند. در ادامه به معرفی ۵ سایت که در پس زمینه از ویدئو و تصاویر متحرک استفاده کرده اند خواهیم پرداخت.

کاربرد تصویر متحرک در طراحی سایت نریسون

توجه به نحوه نمایش سایت در صفحات تلفن همراه این روزها اعتبار بسیاری یافته است. تلفن همراه ها پیشرفت های بسیاری داشته اند و از امکانات بسیاری کمک می کنند. اما هنوز از ویدئوهای استفاده شده در طراحی وب گاه به خوبی کمک نمی کنند. در تعدادی موارد دکمه های توزیع به صورت بلنک ظاهر می شوند و در تعدادی موارد پس زمینه اصلا بارگیری نمی شود. به جای استفاده از ویدئو در تلفن همراه ها و ریسک دستیابی به نتایج نامطلوب، استفاده از طراحی های متفاوت برای تلفن همراه توصیه می شود.

سایت Nerisson یک الگو کامیاب در این زمینه به شمار می آید. در وب گاه این شرکت از تصاویر محرک به طرز نامحسوس برای رشد تعامل مخاطبان با سایت استفاده شده است. اما زمانی که به سراغ نسخه تلفن همراه این سایت می روید مشاهده می کنید که تصاویر ثابتی که با سایت هماهنگ هستند جایگزین تصاویر متحرک شده اند. به کمک جاوا اسکریپت رشد دهنده سایت شما می تواند به تنظیمات سمت کاربر دست یابی پیدا کند و ویدئو را از دستگاه های اندرویدی و iOS حذف کند.

استفاده از تصویر متحرک در طراحی سایت وای کو

مسئله ی دیگر خوانایی نوشته ای است که بر روی ویدئوی بک گراند قرار می گیرد. از رنگی استفاده کنید که با طراحی کل سایت شما به خوبی مخلوط شود و هارمونی داشته باشد اما با ویدئوی پس زمینه دارای تضاد باشد، با این کار باعث خواناتر شدن آن می شوید. اگر هیچ رنگی ویژگی های بالا را نداشت می توانید از یک باکس نمایش متن برای ایجاد تمایز بین نوشته و ویدئو استفاده کنید تا نوشته ی شما خوانا باشد.

سایت Y.CO یک الگو خوب در استفاده از این تکنیک است. سایت Y.CO نشان داده که یک طراحی خوب حتما نیاز به ایجاد تضاد در سایت ندارد. این سایت توانسته با استفاده از نوشته ای با فونت برجسته، حروف بزرگ و به رنگ سفید سایت جذابی را طراحی کند. سادگی استفاده از سایت نقشی انبوه پر اعتبار در رضایت کاربر دارد و استفاده از فونت خوانا نیز عامل موثری در این امر است.

کاربرد ویدیو در طراحی سایت ایگل کلیین

در طراحی سایت، طراحان باید هویت برند را نیز در نظر بگیرند. آنچه که آن ها خلق می کنند باید با هویت برند نیز متناسب باشد. تعدادی سایت ها به خوبی از ویدئو در طراحی سایت استفاده می کنند، در حالی که تعدادی دیگر بیش از حد از آن استفاده می کنند و باعث تخفیف کیفیت سایت و تجربه ی کاربری (UX) آن می شوند.

سایت EagleClean سایتی است که به خوبی توانسته معیارهای گفته شده را رعایت کند. در ویدئو پس زمینه این سایت از یک دستکش زرد که در لوگوی این شرکت نیز وجود دارد استفاده شده است. ویدئو یک بار اجرا می شود و دیگر تکرار نمی شود که همین باعث ایجاد جذابیت و بامزه شدن آن شده است. EagleClean یک شرکت ارائه سرویس نظافتی است و این موضوع (تمیزبودن) در طراحی وب گاه آن نیز رعایت شده است.

استفاده از ویدیو در طراحی سایت مک لن

فرناندو مک لن (Fernando J. Maclen) طراح سایت کالیفرنیایی از یک تکنیک جالب در طراحی سایت خودش استفاده کرده است. فرناندو از ویدئوهایی از خودش در طراحی سایت استفاده کرده و منوهایی در کنار و پایین آن قرار داده است. چیزی که ویدئوی فرناندو را متفاوت می کند، تار بودن عمدی آن است.

استفاده از این تکنیک در سایت فرناندو چند پیامد مثبت دارد. اول اینکه تار و صامت بودن ویدئو باعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی مخاطب می شود. نیز پس از کشف اینکه چه چیزی در ویدیو اتفاق می افتد، توجه مخاطب به سمت نوشته های درون سایت جلب می شود. سایت مک لن یک الگو عالی از ایجاد علاقه در مخاطب بدون پرت کردن حواس اوست. اگر شرکت شما می خواهد از ویدئویی استفاده کند و حجم آن بالاست، استفاده از تکنیک هایی مانند تار کردن ویدئو در طراحی سایت می تواند راه گشا باشد.

استفاده از ویدیو در طراحی سایت پروونس

صفحه ی اصلی سایت پروونس دربرگیرنده ویدیویی است که از به هم چسباندن فیلم هایی که هنرمندان در شهر گرفته اند ایجاد شده است. با وجود زیبایی، بعضی از فیلم ها با کیفیت و شفاف نیستند. سایت My Provence با قرار دادن یک لایه نوشته بر روی ویدئو این مساله را به خوبی مدیریت کرده است. قرار دادن این لایه باعث شده تا مخاطب خیلی درگیر فرق کیفیت میان فیلم های به کار رفته نشود.

راه های دیگری نیز برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از این راه ها استفاده از لایه های نیمه شفاف برای پنهان کردن تصاویر دانه دار بدون فاصله گرفتن از محتوای مورد نظر است. فراموش نکنید استفاده از ویدئوهای بی کیفیت می تواند انبوه آزار دهنده باشد و تاثیر نامطلوب زیادی بر تجربه ی کاربری سایت شما بگذارد.

با توجه به پایین بودن سطح همگانی سرعت اینترنت در ایران، نظر شما در مورد استفاده از ویدئو در طراحی سایت چیست؟ آیا کاربر ایرانی در مواجه با ویدئو در طراحی سایت حس منفی پیدا نمی کند؟

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت