با قدرتمندترین ربات های جهان آشنا شوید

با قدرتمندترین ربات های جهان آشنا شوید

اگر نظر «مارک زاکربرگ» (Mark Zuckerberg) یا «ایلان ماسک» (Elon Musk) را در مورد ربات ها بپرسید، با دو جواب متضاد روبرو می شوید؛ ربات ها یا آینده ی درخشان ما را رقم می زنند یا این که با گرفتن شغل ها و اهداف ما، بشریت را نابود می کنند. در حقیقت، سرعت پیشرفت هوش مصنوعی فراتر از انتظارات ما است. شرکت فیسبوک یک الگوریتم هوش مصنوعی ساخت که بعد از مدتی زبان خودش را ابداع کرد. سرانجام کار به جایی رسید که برنامه نویسان قادر به کنترل این هوش مصنوعی نبودند و با توجه به خطر بالقوه، به ناچار این الگوریتم سرکش را خاموش کردند. ما در دوران هوش مصنوعی و ربات ها زندگی می کنیم، برای همین آشنایی بیشتر با آن ها، بی فایده نخواهد بود. مانند فهرست هایی که هرساله از پولدارترین افراد جهان منتشر می شود، ما هم قصد گرفتیم ۶ ربات قدرتمند در جهان را معرفی کنیم.

ابررایانه ی «واتسون» (Watson) از شرکت IBM اینجا است تا کوچکی ما انسان ها را یادآور شود. این ابررایانه با بررسی صدها زبان، پاسخ سوالات متفاوت را خیلی سریع تر از ذهن انسان پیدا می کند. به عنوان مثال می توان به رقابت واتسون با برندگان Jeopardy (مسابقه ی اطلاعات همگانی معروف) اشاره کرد که این ابررایانه، با سرعت خیلی زیادی همه ی آن ها را عدم موفقیت داد.

البته جاه طلبی های IBM، فراتر از برنده شدن در یک مسابقه ی اطلاعات همگانی است. این شرکت در نظر دارد واتسون را به پیشرفته ترین ماشین پرسش و پاسخ دگرگونی کند. به همین خاطر، IBM هسته ی مرکزی واتسون را به ۱۵ سرویس شناختی مانند چت بات ها و برنامه های پردازش زبان تقسیم کرده است. در حال حاضر، این هوش مصنوعی به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال تعدادی از شرکت های استرالیایی که از هوش مصنوعی واتسون برای غربالگری رزومه های کاری استفاده می کنند.

پس از همین حالا به فکر روشی برای جلب نظر این هوش مصنوعی باشید، چون شاید روزی روزگاری استخدام شما به نظر واتسون بستگی داشته باشد.

۲. اسپات (Spot)

شرکت «بوستون داینامیکس» (Boston Dynamics) که چندی پیش گوگل آن را خرید، این ربات چهارپای عجیب وغریب را ساخته است. ربات «اسپات» (Spot) که کم وبیش شبیه سگ است، با پاهای هیدرولیکی و حسگر چرخنده ای که دارد، تا ۴۵ دقیقه می تواند در زمین های ناهموار محیط های داخلی و خارجی حرکت کند. این ربات برای محیط های خطرناک طراحی و ساخته شده است. حتی زمانی که افراد با پا به اسپات ضربه بزنند، این ربات می تواند تعادلش را حفظ کند و زمانی هم که بر زمین بیفتد، می تواند بلند شود.

سپاه تفنگداران دریایی آمریکا قصد دارد در پاییز امسال، ربات اسپات را برای امکان حضور در عملیات های نظامی آزمایش کند. البته شرکت بوستون داینامیکس هنوز به فکر استفاده ی تجاری از این ربات است. بنیان گذار و مدیرعامل این شرکت، مارک ریبرت، معتقد است که شاید بهترین استفاده ی تجاری از اسپات، به عنوان پیک حمل وسیله باشد. شاید هم روزی برسد که بسته هایتان را از چنین ربات هایی تحویل بگیرید. در همین رابطه، چندی پیش ویدیویی از اسپات منتشر شد که این ربات یک بسته را حمل می کند و در نهایت بسته ی مذکور را به خانه ای می رساند.

۳. دابل (Double)

این ربات احتمالا دورکاری را راحت تر و منعطف تر می کند. این ربات که ترکیبی از آیپد و اسکوتر برقی است، به کاربر اجازه می دهد تا از راه دور، حضوری فیزیکی در محیط کار داشته باشد. با استفاده از ربات «دابل» (Double)، امکان دیدن چهره ی کارمندان و گفت وگوی مستقیم با آن ها فراهم می شود. با استفاده از این ربات، حتی زمانی که در قاره ی دیگری به سر می برید، می توانید در محیط کار حضور داشته باشید و بر عملکرد دیگران نظارت کنید. برعکس استفاده از ویدیوکنفرانس که به یکجا محدود می شود، این ربات به شما اجازه می دهد که در محیط کار یا هر محیطی، حرکت کنید و با افراد متفاوت گپ بزنید.

استفاده از این ربات هنوز همه گیر نشده است. زمان مشخص می کند که این ربات برای استفاده های خاص خواهد ماند یا این که فراگیر می شود.

۴. بینا۴۸ (BINA48)

این ربات تحت نظر دکتر «مارتین راتبلات» (Martine Rothblatt) ساخته شده است. ربات «بینا۴۸» (BINA48) منظور جاه طلبانه ای دارد. این ربات به منظور «آزمایش امکان انتقال خودآگاهی از انسان به یک بدن بیولوژیکی یا تکنولوژیکی» طراحی شده است. اگر راتبلات در این زمینه کامیاب شود، طرز تفکر ما نسبت به آگاهی، برای همیشه دگرگونی می یابد.

راتبلات این ربات انسان گونه را به فرم همسرش، «بینا» (Bina)، طراحی کرده است. در ربات بینا۴۸، مقدار زیادی از خاطرات، افکار و اعتقادات بینا ذخیره شده است. راتبلات با این کار می خواهد خودآگاهی همسرش را برای همیشه حفظ کند. بینا۴۸ با استفاده از نرم افزار تشخیص صدا و چهره، خاطرات ثبت شده ی بینا و مکاتبه با اینترنت، می تواند ساعت ها در مورد موضوعات متفاوت و حتی درباره ی آگاهی خودش صحبت کند. هرچند بینا۴۸ به عنوان یکی از پیشرفته ترین و خودآگاه ترین ربات های همراه با هوش مصنوعی محسوب می شود، اما هنوز فاصله ی زیادی تا جایگزینی با بینای واقعی دارد.

۵. پِپِر (Pepper)

ربات انسان گونه ی «پِپِر» (Pepper) ظاهر بامزه ای دارد، اما همین ربات به ظاهر بامزه احتمالا در آینده جایگزین فروشنده ها خواهد شد. به عنوان مثال، یکی از فروشگاه های شهر «پالو آلتو» (Palo Alto) در کالیفرنیا، به زمان یک هفته از ربات های Pepper در بخش خدمات مشتریان استفاده کرد. در همین زمان کوتاه، مشتریان این فروشگاه ۷۰ درصد بیشتر شدند. این ربات با داشتن یک صفحه نمایش روی سینه و دست ها و چشمانی واکنش گر، می تواند برای خوش آمدگویی و گپ زدن با مشتریان، برنامه ریزی شود. بانک های ژاپنی برای کمک به مشتریان، از این ربات استفاده می کنند.

این ربات به عنوان یک همراه برای معاشرت طراحی شده و سازگار انجام کارهای فیزیکی نیست. این ربات می تواند صدا، وضعیت صورت و الگوهای رفتاری شما را بررسی کند و با توجه به این موارد، پاسخ مناسبی بدهد. شرکت «سافت بانک» (SoftBank)، سازنده ی این ربات، در همین رابطه قول می دهد: «ربات Pepper به تدریج ویژگی های رفتاری و ترجیحات شما را ذخیره می کند و خودش را با توجه عادات و سلیقه ی شما تطبیق می دهد».

۶. میلو (Milo)

بسیاری از صحبت های پیرامون هوش مصنوعی، درباره ی آینده ی تیره و تاریک است؛ اما این ربات نشان می دهد که همه ی ماشین ها قرار نیست ما را به کشتن بدهند. ربات انسان گونه ی «میلو» (Milo)، در حال دگرگونی دادن زندگی کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم است. این ربات ۶۰ سانتی متری، برای کمک به مهارت های ارتباطی و معاشرت کودکان اوتیسمی طراحی شده است. با استفاده از الگوهای پیاپی رفتاری و گفتاری، این ربات به عنوان یک نمونه ی سازگار برای رفتار اجتماعی خوب اقدام می کند. با صبر بی نهایتی که ماشین دارد، میلو بدون این که خسته شود، به کار خود ادامه می دهد. این ربات همین حالا در ۲۸۵ مدرسه در آمریکا استفاده می شود و خالق آن امیدوار است تا انتهای امسال، این عدد به ۲۰۰۰ مدرسه برسد.

«پاملا رولاینز» (Pamela Rawlines)، از اعضای تیم توسعه دهنده ی میلو، در همین زمینه گفته است: «همه ی کودکان مبتلا به اوتیسم درزمینه ی رفتارهای اجتماعی مشکل دارند، اما با تکنولوژی خیلی آسوده هستند. میلو به عنوان یک پل برای این مساله طراحی شده و با فرم انسان گونه و شبه کارتونی که دارد، به راحتی می تواند با طیف متنوعی از کودکان مبتلا به این بیماری، مکاتبه برقرار کند».

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت