بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام “قسمت دوم”

بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام “قسمت دوم”

با همه گیر شدن برنامه اینستاگرام، برای خیلی از بازاریابان و حتی کسانی که از اینستاگرام استفاده شخصی می کنند، این سوال پیش می آید که بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام چه ساعتی در روز و چه روزهایی در هفته است. در واقع همه می خواهند بدانند که برای بیشتر دیده شدن پست ها و درگیر کردن هرچه بیشتر مخاطبنشان، چه زمانی را برای آپلود پست هایشان گزینش کنند. بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام به عوامل زیادی بستگی دارد.

اما با توجه به رفتار مخاطبان اینستاگرام تاکنون و شرایطی که عموم کاربران این برنامه دارند، می توان محدوده زمانی ای را مشخص کرد که بدون درنظر گرفتن این عوامل بتوان دیده شدن پستتان را تا حد قابل قبولی تضمین کنید.

در قسمت اول مقاله بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام، عواملی را با تجاربی که از اکانت های متفاوت داشتم و شناختی که از مخاطب ایرانی پیدا کرده بودم، برایتان آوردم و محدوده زمانی های مشخصی را به نام بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام نام کردم.

اما به تازگی صفحه اینستاگرامی را مدیریت می کنم که مخاطبان ایرانی در آن در ترجیح نیستند. صفحه ای برای معرفی ایده ها و خلاقیت هایی که در هرجای دنیا فرم گرفته و با توجه به اینکه در آن از هشتگ های انگلیسی استفاده می کنم، از هر جایی مقدور است مخاطبانی داشته باشد.

به راحتی توانستم استایلی که مد نظرم بود برای پیجم تعریف کنم؛ اما اولین چالشی که با آن روبرو شدم پیداکردن زمان سازگار برای آپلود پست ها بود. پیش از این، زمان آپلود پست ها را با توجه به شناختی که از مخاطبان ایرانی داشتم به راحتی تنظیم می کردم؛ اما این بار به این سادگی ها نبود.

نمی خواستم وقتم را با آزمایش و خطا هدر دهم؛ پس قصد گرفتم برای پیدا کردن بهترین ساعت های هفته، اطلاعات جامعی را در مکاتبه با کاربران اینستاگرام در سراسر دنیا جمع آوری کنم.

۱.اکثریت مخاطبان منظور من کجا زندگی می کنند؟

براساس وب گاه statisca که یک وب گاه آماری است، ۲۴ درصد کاربران اینستاگرام در کشور آمریکا زندگی می کنند.
و طبق آمار (GWI (Globalwebindex که یک شرکت تحقیقاتی در صنعت تبلیغات آنلاین است، ۲۵ درصد جمعیت آمریکای شمالی کاربر اینستاگرام هستند که با توجه به جمعیت این قاره ۵۰% کاربران اینستاگرام را تشکیل می دهند.

۲.اکثریت مخاطبان اینستاگرام از چه سنینی هستند؟

براساس آمار این شرکت ۴۱% از کاربران اینستاگرام بین سنین ۱۶ تا ۲۴ هستند وتنها ۲ درصد از آنها بالای ۵۵ سال ( بازنشسته ها) سن دارند.
که البته این اختلاف ساعت با ایران دربرگیرنده کشورهایی چون کلمبیا، کوبا، نیکاراگوئه، هاییتی، هندوراس، اکوادور، السالوادور، پرو و برزیل هم می شود. که برزیل هم خودش ۵ درصد از کاربران اینستاگرام را دارد.

۳.اختلاف ساعت مخاطبان این اکانت با من چند ساعت است؟

با توجه به اینکه
۱. طبق آماری کهGWI منتشر کرده ۵۰ درصد کاربران اینستاگرام را مردم آمریکای شمالی تشکیل می دهند
۲. زبان مردم امریکای شمالی اکثرا انگلیسی است پس هشتگ های انگلیسی در آنجا بیشتر جستجو می شود.
در نتیجه مخاطب هدفم را ساکنان قاره آمریکا قرار دادم.
برای بدست آوردن اختلاف ساعت آنها با ایران بهتر دیدم که اختلاف ساعت ۳ کشور بزرگ این قاره ( آمریکا، مکزیک و کانادا ) را با ایران را در نظر بگیرم.

کشور شهر اختلاف ساعت
آمریکا واشنگتن -۸.۵
کانادا اتاوا -۱۰.۵
مکزیک مکزیکوسیتی -۹.۵
که البته این اختلاف ساعت با ایران دربرگیرنده کشورهایی چون کلمبیا، کوبا، نیکاراگوئه، هاییتی، هندوراس، اکوادور، السالوادور، پرو و برزیل هم می شود. که برزیل هم خودش ۵ درصد از کاربران اینستاگرام را دارد.

۴.افراد چه زمانی را برای بررسی کردن اینستاگرامشان گزینش می کنند؟

۱.زمانی که وقت آزاد بیشتری دارند.
با توجه به اینکه محتوای اینستاگرام تصویری است و نیاز به تمرکز فراوان ندارد و اغلب افراد با تلفن های همراهشان از آن استفاده می کنند؛ کاربران آن در ساعات سودمند روز و ساعات کاری، کمتر به سراغ آن می روند. پس باید آدم ها را زمانی که وقتشان آزاد است، گیر انداخت.
ساعت کاری اغلب افراد در بازه ی (۹ تا ۵ بعدازظهر) است که البته ساعت های حضور در دانشگاه و مدرسه هم معمولا در همین بازه اتفاق می افتد.

۲.نیمه شب ها یا زمان هایی که اغلب پستی آپلود نمی شود.
آپلود کردن در بازه زمانی هایی که اغلب پست های کمتری گذاشته می شود، باعث می شود که بعد از گذشت ساعت ها از زمان آپلودتان، پست شما هنوز در بالای قسمت (home) مخاطبانتان قرار بگیرد.


۵.بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام براساس آمار.

در اینجای کار بهتر دیدم کمی در رابطه با آمار شرکت های مطرحی که رفتار کاربران در شبکه های اجتماعی را بررسی می کنند، جستجو کنم.

۱.”latergramme”
این وب سایت به کاربران امکان مدیریت وبرنامه ریزی آپلود پست هایشان را می دهد و طبق داده هایی که تا به امروز از آپلود پست های کاربران به دست آورده، آماری را راجع به بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام منتشر کرده.
به عقیده این وب گاه بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام ۵ بعدازظهر و ۲ صبح است
و بهترین روز در هفته را چهارشنبه معرفی می‎ کند.

۲:”Trackmaven”
این برنامه بازاریابی دیجیتال، محتوای شما را از ۱۵ کانال متفاوت بررسی کرده و درواقع به شما کمک می کند که در حوزه دیجیتال مارکتینگ هوشمندانه تر اقدام کنید.
آمار وب گاه آن نشان می دهد ۸صبح و ۹ شب بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام است و نیز دوشنبه ها را بهترین روز و یکشنبه ها را بدترین روز معرفی می کند.
همچنین اظهار آن برای زمان پست کردن ویدیو ۲ تا ۳ بعدازظهر است.

۳.“Julie neidlinger”
جولی نایدلینگر نویسنده، وبلاگ نویس و سوشیال مدیاکار آمریکایی در مقاله ای که در “CoSchedule” منتشر کرده، با بررسی ۱۰ منبع، به نتایجی در رابطه با بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام و بقیه رسانه های اجتماعی رسیده.
نایدلینگر دوشنبه ها رابهترین روز و یکشنبه را بدترین روز برای آپلود محتوا در اینستاگرام می داند.
او ۳ تا ۴ بعداز ظهر را بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام و بعد از آن ۲ صبح و ۵ بعدازظهر را اظهار می دهد.
او نیز ۸ صبح و ۹ شب را مناسب ترین زمان برای آپلود ویدیو ذکر کرده.

۴.”sumall”
“سام آل” یک پلت فرم تجزیه وتحلیل بازاریابی شرکت ها در نیویورک است.
این شرکت در سال ۲۰۱۴ مطلبی را راجع به زمان های مرده در رسانه‎های اجتماعی منتشر کرده و ساعت هایی از روز را که پست شما توسط افراد کمتری دیده می شود را معرفی کرده.
طبق گفته “sumall” ساعات ۸ تا ۱۲ صبح زمان مرده برای اینستاگرام به شمار می رود.

۲ ابزار مجانی تجزیه و تحلیل ترافیک اینستاگرام
بعد از تمام اطلاعاتی که تا اینجای کار بدست آورده بودم؛ بد ندیدم این ابزارها را هم آزمایش کرده و درانتها نتایج را با هم مقایسه کنم.

۱.Iconosquare
یکی از سایت های تحلیل اینستاگرام است که با استفاده از API اینستاگرام می تواند گزارش کاربری شما را در این سایت بررسی کرده و امکاناتی نظیر متوسط تعداد لایک، اولین پست و تاریخ گسترش آن در اینستاگرام، میزان پیشرفت گزارش کاربری شما در بازه های زمانی مختلف، زمان های سازگار برای پست گذاشتن و … را در اختیار شما قرار دهد.
پس از اینکه در این وب گاه وارد گزارش کاربری اینستاگرامم شدم؛ نتایجی که در رابطه با بهترین زمان پست گذاشتن مشاهده کردم، تصویر زیر بود.
البته تا فراموش نکرده ام ذکر کنم که ساعاتی که در جدول زیر آمده براساس ساعت ایران است.چون این وب گاه پیش از هرچیز لوکیشن شما را می پرسد.
با توجه به این تصویر، دوشنبه ها ساعت ۱ و جمعه ها ساعت ۲۲ بهترین ساعات روز برای منتشر کردن محتوا در اکانت من تشخیص داده شده.

۲.Simplymeasured
این ابزار نیز خدماتی شبیه به سرویسی که پیش تر معرفی شد ارائه می دهد و شما را در مدیریت گزارش کاربری اینستاگرامتان یاری می کند.
تصویر زیر نتایجی است که این وب گاه در مکاتبه با بهترین زمان پست گذاشتن در اکانت جدیدم به من داد.
طبق این گزارش چهارشنبه بهترین روز وساعت ۱ تا ۲ بامداد بهترین زمان است.

جمع بندی:

زمان پست کردن باید خارج از وقت کاری، دانشگاه و مدرسه و خوابیدن باشد. (۵ بعدازظهر تا۲ شب + ۶ تا ۹ صبح)
مخاطب منظور مردم کشورهایی هستند که ساعت رسمیشان بین ۹ تا ۱۰ ساعت عقب تر از ایران است.

از همپوشانی اطلاعات بدست آمده و آمار منتشر شده و اطلاعاتی که سرویس های تحلیلگر به ما دادند، به نتایج زیر میرسیم:

مناسب ترین روزها : دوشنبه و چهارشنبه

نامناسب ترین روز: یکشنبه

بهترین ساعات به وقت مخاطب هدف بهترین ساعات به وقت رسمی ایران (+۹تا +۱۰)
۲ بامداد ۱۱ تا ۱۲ صبح
۵ بعدازظهر ۲ تا ۳ صبح
۶ تا ۸ صبح ۳ تا ۶بعدازظهر
۹ شب ۶ تا ۷ صبح

اگر شما نیز در ایران زندگی می کنید و مدیریت اکانتی را در اینستاگرام به عهده دارید که مخاطبان آن همه ی مردم جهان هستند، ساعات مشخصی که در بالا نام شد را آزمایش کنید و نتیجه را حتما در اینجا برای من و بقیه به اشتراک بگذارید.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت