بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام “قسمت اول”

بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام “قسمت اول”

با همه گیر شدن برنامه اینستاگرام، برای خیلی از بازاریابان و حتی کسانی که از اینستاگرام استفاده شخصی می کنند، این سوال پیش می آید که بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام چه ساعتی در روز وچه روزهایی در هفته است. در واقع همه می خواهند بدانند که برای بیشتر دیده شدن پست ها و درگیر کردن هرچه بیشتر مخاطبنشان، چه زمانی را برای آپلود پست هایشان گزینش کنند.

بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام به عوامل زیادی بستگی دارد:
۱.پتانسیل ساعات روز و روزهای هفته

این آیتم برای پست هایی در نظر گرفته می شود که با توجه به ماهیت محتوایی ای که دارند، برای ساعات و روزهای خاصی از هفته مناسبند. به نام مثال اگر پست مورد نظر شما تصویری از یک میز غذاست؛ اگر بعد از زمان ناهار(مثلا ساعت ۴) منتشر شود، مورد توجه واقع نمی شود و یا مثلا برای پایان هفته ها بهتر است از محتوایی سرگرم کننده و انرژیک استفاده شود.

۲.شناخت مخاطب (سن، قشر، جنسیت و…)

شناخت مخاطب هدف، شاید مهم ترین آیتم باشد. محتوای شما برای چه سنینی و چه قشری جذاب است؟ این افراد در چه ساعاتی از روز شانس سر زدن به اکانت اینستاگرامشان را دارند؟

۳.تعداد پست ها در روز

آپلود کردن چند پست پشت سرهم در اینستاگرام هیچ موقع بازخورد خوبی در پی نداشته؛ زیرا مخاطب به پست های بعدی توجه کافی را ندارد و گاها دیدن چند پست پی در پی از یک پیج، مخاطب را عصبی می کند.

از طرفی برخلاف دیگر رسانه های اجتماعی، در اینستاگرام پست ها فقط یک بار در قسمت (home) نمایش داده می شوند و همین باعث می شود تا برای هر پست امتداد عمر میانگین ۴ ساعت در نظر گرفته شود.یعنی اگر در ساعت های ابتدایی بعد از آپلود شدن، پست شما توسط مخاطب دیده نشد، زیر پست های دیگران مدفون شده و امکان دیده شدن آن کم می شود. پس بهتر است برای گذاشتن چندین پست در یک روز، حداقل ۴ ساعت میان زمان آپلودشان، فاصله وجود داشته باشد.

۴.متمایز کردن پست های تاریخ مصرف دار

کانسپت طراحی اینستاگرام به تعبیر من ثبت لحظه هاست و مخاطب با دیدن پست هایی که در همان لحظه ثبت و منتشر شده اند، بیشتر هیجان زده می شود.اما تعدادی پست ها هستند که اگر در یک بازه زمانی منتشر نشوند ارزش خود را از دست خواهند داد و به قول معروف تا تنور داغ است باید نان را چسباند.
تصور کنید عکسی را که هنگام بارش برف گرفته اید را در یک روز آفتابی پست کنید و یا محتوایی که راجع به حریق محلی تهیه کرده اید را هنگامی که تب خبر خوابیده منتشر نمایید. علت دیگر این موضوع، هشتگ‎ها هستند که فقط زمانی که هنوز آن موضوع سر زبان هاست، جستجو می شوند.

اما با توجه به رفتار مخاطبان اینستاگرام تاکنون و شرایطی که عموم کاربران این برنامه دارند، می توان محدوده زمانی ای را مشخص کرد که بدون درنظر گرفتن موارد بالا، بتوان دیده شده پستتان را تا حد قابل قبولی تضمین کنید.

“بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام”
با توجه به تجربه ای که من تاکنون روی اکانت های متفاوت داشتم و شناختی که روی مخاطبان ایرانی پیدا کرده ام، بازه های زمانی که نرخ مشارکت بیشتری از طرف مخاطبان دریافت میشود به ترتیب اولویت:

“۵ تا ۷ بعدازظهر”

این بازه زمانی به طور میانگین در اکثر مواقع نرخ مشارکت بیشتری از مخاطبان را به همراه دارد و علت این موضوع این است که افراد بعد از ساعت کاری، مدرسه یا دانشگاه حوصله کار جدی دیگری ندارند و دلشان می خواهد روی کاناپه منزلشان لم داده و چرخی در اینستاگرامشان بزنند.

“۹ شب تا ۱ صبح”

در این بازه معمولا افراد بعد از خوردن شام و معاشرت کافی با اهل خانه، شانس را غنیمت می شمرند تا در اینستاگرام سرو گوشی آب دهند.
۱۲ تا ۱ هم معمولا زمانی است که کاربران تا زمانی که خوابشان ببرد، در رختخواب اینستاگرامشان را بررسی می کنند.
دلیل دیگر گزینش این بازه زمانی، این است که بعد از آن (از ۱ تا صبح) معمولا پستی گذاشته نمی شود وکسانی که بعد از بیدار شدن از خواب اینستاگرامشان را بررسی می کنند باز هم پست شما جز آخرین پست ها خواهد بود و با کمی اسکرول کردن، آن را خواهند دید.

“۷ تا ۹ صبح”

این بازه بسته به مخاطبان پیج شما متفاوت است.
به نام مثال این بازه زمانی، برای پیج شخصی من نتایج خوبی به همراه دارد؛ زیرا همکاران و دوستانم معمولا در سرویس شرکت و یا مسیر رفتن به دانشگاه هستند و شانس کافی و مناسبی برای بررسی کردن اینستاگرامشان به شمار می رود.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت