طرح رجیستری می آید؛ مراقب باشید گوشی قاچاق نخرید

طرح رجیستری می آید؛ مراقب باشید گوشی قاچاق نخرید

سال گذشته بود که طرح رجیستری گوشی های هوشمند سر و صدای زیادی به راه انداخت. طرحی که گفته شده از تاریخ ۲۸ مهر ماه شروع می شود؛ اما این طرح با سوالات انبوه زیادی همراه است و تقریبا همه می خواهند بدانند که جزییات کار به چه صورت است. به تازگی حسین فلاح جوشقانی «سرپرست تشکیلات تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» در مورد جزییات طرح رجیستری گوشی های هوشمند صحبت کرده است.گوشی ها بر چه اساسی شناسایی می شوند؟

جوشقانی در صحبت هایش گفت:« در طرح رجیستری گوشی های هوشمند، گوشی با توجه به شماره سریال و شماره سریال سیم کارت در سامانه وزارت صنعت، معدن و کسب و کار به ثبت می رسد. زمانی که کاربران گوشی جدید را روشن کنند این دو شماره با سامانه مورد نظر مطابقت داده می شوند و اگر اطلاعات صحت داشته باشند، کاربران می توانند از گوشی که خریداری کرده اند استفاده کنند.» گفته شده شماره IMEI تمام گوشی هایی که به فرم قانونی وارد کشور شده اند در سامانه در نظر گرفته شده ثبت شده اند و پس از بررسی این شماره با اطلاعات موجود اجازه فعالیت آن داده می شود.

گوشی با توجه به شماره سریال و شماره سریال سیم کارت در سامانه وزارت صنعت، معدن و کسب و کار به ثبت می رسد. زمانی که کاربران گوشی جدید را روشن کنند این دو شماره با سامانه مورد نظر مطابقت داده می شوند

اما اگر اطلاعات نادرست باشند باید چه کار کرد؟ فلاح جوشقانی در ادامه صحبت هایش به این موضوع اشاره کرد که در صورت نادرست بودن اطلاعات به مشترک اخطار داده می شود و کاربر هم باید در زمان زمانی مشخص گوشی خودش را در سامانه اعلام شده ثبت کند. در صورت اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد گوشی از کار خواهد افتاد و نمی توان از آن در شبکه مخابراتی کشور استفاده کرد.

با توجه به اطلاعات منتشر شده طرح رجیستری گوشی های هوشمند یک زنجیره کامل از گمرک، عمده فروشی، خرده فروشی و خریدار را دربرگیرنده می شود. نیز وزارت صنعت و سامانه ثبت و شناسایی گوشی هم در این زنجیره نقش درارند و در نهایت وزارت ارتباطات و ستاد مبارزه با قاچاق وسیله هم این این زنجیره را کامل و یکپارچه می کنند. نیز به این موضوع اشاره شده که مردم در طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه هیچ هزینه اضافی پرداخت نخواهند کرد.

گوشی های فعلی دربرگیرنده طرح رجیستری نمی شوند

از آنجایی که پلتفرم فنی پروژه طرح رجیستری نهایی شده مرحله اول آن اواخر مهر ماه ابتدا به کار می کند. نیز مشخص شده که تمام گوشی هایی که در حال حاضر در بازار پویا هستند به این طرح ارتباطی نخواهند داشت. در واقع تنها گوشی هایی وارد طرح رجیستری می شوند که برای اولین بار روشن و در سیستم شناسایی می شوند. گوشی های حال حاضر از هر مبدای که وارد کشور شده باشند پویا خواهند ماند و مردم نباید نگران از کار افتادن گوشی های فعلی خودشان باشند؛ اما پس از اجرا شدن طرح رجیستری هر گوشی جدیدی باید به اسباب شماره سریال در سامانه مورد نظر ثبت شود.

مشخص شده تمام گوشی هایی که در حال حاضر در بازار پویا هستند به این طرح ارتباطی نخواهند داشت. در واقع تنها گوشی هایی وارد طرح رجیستری می شوند که برای اولین بار روشن و در سیستم شناسایی می شوند.

چرا طرح رجیستری بار اول عدم موفقیت خورد؟

جوشقانی با اشاره به این موضوع که طرح رجیستری تلفن همراه قرار بود در سال ۸۵ شروع شود گفت:« تا پیش از این سال تمامی گوشی هایی که در شبکه تلفن همراه کشور پویا می شدند، کد شناسایی IMEI یکتا و بدون تکرار داشتند؛ اما از آنجایی که این طرح ناقص اجرا شد و مشکلات فنی فراوان داشت، قاچاقچیان توانستند بعضی از گوشی ها را بیش از ۱۰ هزار بار در شبکه تلفن همراه با شماره سریال یکسان تکرار کنند. حتی گوشی هایی وجود دارند که در شبکه پویا هستند، اما هیچ اطلاعاتی از آن ها در دسترس و نمی توان آن ها را ردیابی کرد. در واقع با شماره سریال می شود گوشی هایی که سرقت شده را ردیابی کرد. اما از آنجایی که کد IMEI بسیاری از گوشی ها در شبکه تکرار شده نمی شود این گوشی را ردیابی کرد؛ اما در طرح جدید مشکلات زیر ساختی برطرف شده تا دیگر شاهد مشکلات گذشته باشیم.

۸۳ میلیون سیم کارت در شبکه پویا است

در حال حاضر نزدیک به ۸۳ میلیون سیم کارت در شبکه پویا است و ۲٫۵ یکسان آن هم گوشی در دست مردم وجود دارد. به همین علت پروژه طرح رجیستری تلفن همراه در شش ماه به صورت آزمایشی اجرا شد تا از اجرایی شدن آن اطمینان به وجود بیاید. از خرداد ماه امسال هم فاز اجرایی آن شروع شده و محدودیت های فنی برطرف شده است.بازار ۶ میلیارد دلاری تلفن همراه ایران

سرپرست تشکیلات تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش دیگری از صحبت هایش به این موضوع اشاره کرد که ارزش بازار گوشی های هوشمند ایران حدود ۶ میلیارد دلار ارزش دارد و متاسفانه ۸۰ درصد این بازار را محصولات قاچاق به خودشان اختصاص داده اند. حتی محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در سخنانی به این موضوع اشاره کرد که در بدبینانه ترین حال ۵ درصد و در خوش بینانه ترین وضعیت ۲۰ درصد از گوشی های مورد استفاده در ایران از مبادی رسمی وارد می شود که هر دو موقعیت در حوزه قاچاق انبوه بد است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه صحبت هایش گفت:« در فاز نخست در مهرماه مانیتورینگ روشن می شود اما اعمال سیاست نمی کنیم. در همین ماه اول اجرا درباره دو برند گوشی تلفن همراه که خدمات سازگار به کاربران ایرانی ارائه نمی کنند و حقوق گمرکی دولت را نیز نمی پردازند اعمال سیاست می شود و جلوی قاچاق آنها را می گیریم و برای ادامه روند بعداً قصد گرفته می شود تا در آینده تمامی برندها را تحت جلد قرار دهیم.»

ارزش بازار گوشی های هوشمند ایران حدود ۶ میلیارد دلار ارزش دارد و متاسفانه ۸۰ درصد این بازار را محصولات قاچاق به خودشان اختصاص داده اند.

جلوگیری از واردات قاچاق ۲ برند

درباره طرح رجیستری تلفن همراه هم حمیدرضا دهقانی نیا مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق وسیله به این موضوع اشاره کرد که طرح رجیستری تلفن همراه ظرف زمان مدت ۴ ماه اجرایی خواهد شد. دهقانی نیا گفت:« برای جلوگیری از ایجاد تشنج در بازار و برای اینکه مشکلی برای وارد کننده ها پیش نیاید در فاز اول قرار نیست که تمام گوشی ها وارد طرح رجیستری شوند. و تنها چند برند در این طرح قرار میگیرند.»

آذری جهرمی در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه تخفیف ۵ درصد تعرفه گمرکی و ۹ درصد ارزش افزوده برای واردات قانونی گوشی وجود دارد ، گفت:« تعرفه واردات قانونی گوشی ۵ یا ۶ درصد است و مبلغ ارزش افزوده از گوشی قاچاق و قانونی گرفته می شود، اما یکی از مباحث جدی در کمیته رجیستری حمایت از حقوق مصرف کننده و جلوگیری از رشد قیمت بوده است که در این باره توجه لازم انجام می شود.»

گوشی های مسافرتی چه می شوند؟

حتما می دانید تعدادی از گوشی های موجود در بازار هم توسط مسافران متفاوت وارد کشور می شوند. برای خیلی ها این سوال به وجود آمده که با اجرا شدن طرح رجیستری چه برسر این گوشی ها می آید و آیا در آینده می توان از گوشی های مسافرتی استفاده کرد یا خیر. دهفانی نیا در این باره گفت:« اگر مسافری گوشی هایی با برندهای مورد نظر طرح رجیستری را وارد کشور کند، طرح رجیستری روی گوشی مورد نظر اجرا می شود و این احتمال وجود دارد که نتواند آن را در سامانه مورد نظر ثبت کند. مگر اینکه گوشی مطابق با قانون امور گمرکی و ماده ۱۱۹ و ۱۳۶ قانون شناسته آن در گمرک کشور به ثبت برسد. گمرک قول داده که تمام اطلاعاتی گوشی های ثبت شده در سامانه گمرک را در اختیار سیستم وزارت ارتباطات قرار دهد.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت