شبکه های ۵G با آنتن های شناور کار خواهند کرد

شبکه های ۵G با آنتن های شناور کار خواهند کرد

امواج زیادی دور و اطراف ما وجود دارند؛ امواجی که توسط آن ها به شبکه های متعدد و متفاوت بی سیم متصل می شویم. با راه افتادن نسل پنجم اینترنت همراه یا همان شبکه ی ۵G، قرار است این امواج از پیش هم شلوغ تر و پیچیده تر شوند. بدون شک اگر سیگنال بهتری داشته باشید، سرعت بهتری هم دریافت می کنید؛ مخصوصا اگر از سیگنال هایی با فرکانس بالا استفاده کنید که تداخل در آن ها فراوان پیش می آید. با این حال، از چه راهی می توانیم برای بهتر شدن سیگنال استفاده کنیم؟ محققان ایده ای را مطرح کرده اند؛ ایده ی تازه ای که از یک آنتن شناور می گوید.

آنتن های ساخته شده در آسمان شناور می مانند و سیگنال های شبکه ی ۵G را بدون اختلالات، مخابره می کنند.
پژوهشگران دانشگاه اوهایو آنتن هایی ساخته اند که در آسمان شناور می مانند و سیگنال های شبکه ی ۵G را بدون اختلالات، مخابره می کنند. سیگنال های ۵G انبوه حساس تر از سیگنال های فعلی ۴G هستند و تداخل در آن ها بیشتر پیش می آید. تکنولوژی استفاده شده در آنتن های جدید، تکنولوژی موج میلی متری است و مشخصا برای استفاده در شبکه های ۵G ساخته می شود.

«نیما فالیچه چیان»، استاد مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه اوهایو و رهبر تیم سازنده ی این آنتن، درباره ی ساخته شان گفته است: «هر ساله نیاز به قدرت سیگنال بیشتر برای دریافت و مخابره داده بیشتر می شود. می خواهیم فرکانس را ۵۰ بار بیشتر کنیم تا در نهایت پهنای باند هم ۵۰ بار بیشتر شود. ایده این است که دستگاه هایی بسازیم که می توانند داده ها را در فرکانس بالا دریافت و مخابره کنند.»

قالیچه چیان می گوید که آنتن های آن ها، شبیه پست های کوچک و شناور است که داده بین آن ها جا به جا می شود: «از نظر فیزیکی آنتن را از چیپ جدا و آن را در هوا شناور می کنیم.» آنتن ّهای امروزی روی چیپ ها سوار می شوند و این موضوع باعث از دست دادن سیگنال می شود.

مدل ساخته شده هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، ولی انتظار داریم تا پیش از سال ۲۰۲۰، که احتمالا شبکه های ۵G شروع به کار خواهند کرد، ساخت این آنتن ها هم تمام شود.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت