فیبرهای نوری می توانند زلزله را تشخیص دهند

فیبرهای نوری می توانند زلزله را تشخیص دهند

در آینده ی نزدیک، دیگر نیازی به شبکه های حساس انبوه گران قیمت برای تشخیص زمین لرزه نخواهید داشت. در واقع، همین خطوطی که اینترنت خانه شما با آن کار می کند، می تواند برای تشخیص زلزله استفاده شود. محققان توانسته اند سیستمی بسازند که می تواند فعالیت های زمین را با بررسی لرزش کابل های فیبر نوری، تشخیص دهد. با استفاده از لیزر لرزش های کابل های فیبر نوری را بررسی می کنند تا اطلاعات لازم از شدت و جهت تکان های زمین به دست بیاورند. این سیستم نه تنها می تواند موج های مختلفی از لرزش ها را تشخیص دهد، بلکه زمین لرزه های انبوه کوچک و نقطه ای را هم که مقدور است در وضعیت عادی کشف نشوند، ببیند.

محققان توانسته اند سیستمی بسازند که می تواند فعالیت های زمین را با بررسی لرزش کابل های فیبر نوری، تشخیص دهد.
بررسی کابل های فیبر نوری موضوعی جدید نیست، ولی پیش از این لازم بود تا این کابل ها را در سیمان پیچید و مطمئن شد که آن ها به سطوح متصل شده و به زمین چسبیده اند. شیوه جدید نیازی به این ها ندارد و می توان از همین کابل های فیبر نوری که در خانه شما و داخل لوله های پلاستیکی قرار گرفته اند، استفاده کرد. در نتیجه هزینه های استفاده از این ابزارهای تشخیص انبوه پایین می آید.

البته چالش هایی هم وجود دارد. این سیستم به حجم شبکه های فیبر نوری محتاج است و به همین دلیل، در مناطقی که این کابل ها در آن جا استفاده نشده، مثل مناطق روستایی، استفاده ندارد. سیستم ساخته شده ی فعلی هم ققط به اندازه ی سه مایل و دور دانشگاه استنفورد پیاده شده؛ طوری که احتمال نصب چنین سیستمی در کل یک شهر، کار ساده ای نخواهد بود.

 

لینک منبع

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت