چرا نباید گوشی تلفن همراه را شبانه شارژ کنید

چرا نباید گوشی تلفن همراه را شبانه شارژ کنید

شاید شما هم این هشدارها را شنیده باشید: گوشی تلفن همراه را بیش ازحد شارژ نکنید. بعد از رسیدن شارژ گوشی به ۱۰۰ درصد، فرایند شارژ را متوقف کنید. زمانی گوشی را شارژ کنید که مقدار شارژ باتری به زیر ۲۰ درصد رسیده باشد. گوشی تان را شب تا صبح به شارژر وصل نکنید؛ و خیلی موارد دیگر. شاید چنین هشدارهایی در وهله ی اول خیلی سخت گیرانه به نظر برسند، اما این توصیه ها چندان هم غیرمنطقی نیستند. در ادامه دلایلی را شرح می دهیم که چرا نباید باتری گوشی تلفن همراه را شبانه شارژ کنیم.

مزایا و معایب باتری لیتیوم یونی

گوشی های امروزی از باتری های قابل شارژ لیتیوم یون استفاده می کنند. باتری های لیتیوم یونی سریع تر از باتری های سنتی شارژ می شوند. به همین خاطر است که وقتی گوشی اندرویدی یا آیفونتان را به شارژر وصل می کنید، در مدت زمان نسبتا کمی شارژ باتری به ۸۰ درصد می رسد. همه ی ما هم می دانیم که شارژ باتری گوشی تلفن همراه دوام زیادی ندارد؛ اگر هم شانس بیاوریم، می توانیم با یک بار شارژ یک روز کامل از گوشی مان استفاده کنیم.

بخشی از این معضل به خاطر کوچک بودن باتری گوشی تلفن همراه است و این که ازلحاظ دریافت شارژ محدودیت دارد؛ اما بخش دیگر این معضل به نحوه ی استفاده از گوشی هایمان برمی گردد. ما با گوشی هایمان مرتبا ایمیل ها و پیام ها را بررسی می کنیم، به موسیقی گوشی می دهیم، ویدیو تماشا می کنیم، با اپلیکیشن های متفاوت سروکله می زنیم و بازی می کنیم. تمام این فعالیت ها باعث می شود که شارژ گوشی سریع تر از انتظار ما به اتمام برسد.

به همین خاطر، خیلی از افراد گوشی هایشان را شب تا صبح به شارژر متصل می کنند تا در هنگام صبح، گوشی آن ها شارژ ۱۰۰ درصدی داشته باشد. در بیشتر موارد، گوشی ها در عرض یکی دو ساعت به شارژ ۱۰۰ درصدی می رسند؛ بنابراین اتصال بیش ازحد به شارژر عملی بیهوده است. پس حالا که عده ی زیادی گوشی هایشان را از شب تا صبح به شارژر وصل می کنند، انجام چنین کاری چه تأثیری روی باتری گوشی می گذارد؟خبر خوب

ابتدا خبر خوب را اعلام کنیم. خوشبختانه گوشی های امروزی آن قدر هوشمند هستند که بعد از شارژ ۱۰۰ درصدی باتری، جریان برق ورودی به گوشی را قطع کنند. «ادو کمپاس» (Edo Campos)، سخنگوی شرکت سازنده ی باتری «اَنکِر» (Anker)، در همین زمینه می گوید: «گوشی های هوشمند امروزی واقعا هوشمند هستند، بدین معنا که آن ها جوری طراحی شده اند که از دریافت شارژ بیش ازحد جلوگیری می کنند تا به قطعات گوشی آسیبی نرسد». او ادامه می دهد: «در شارژرهای باکیفیت هم قطعاتی تعبیه شده که از مخابره شارژ بیش ازحد جلوگیری می کند. به طور مثال، وقتی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می رسد، سخت افزار حفاظتی درون گوشی از ادامه ی دریافت این جریان برق جلوگیری می کند و شارژر خاموش می شود».

خبر بد

با این که وقتی باتری به شارژ ۱۰۰ درصدی می رسد، جریان برق ورودی به آن قطع می شود، اما درصورتی که گوشی شب تا صبح به شارژر وصل باشد، گاه گداری جریان برق وارد گوشی خواهد شد. این بدین علت است که بالاخره گوشی همیشه در شارژ ۱۰۰ درصدی باقی نمی ماند و به دلایل مختلفی کمی از این شارژ کاسته می شود؛ در این هنگام جریان برق مجدد وارد گوشی می شود تا این مقدار شارژ ازدست رفته را جبران کند. برای همین، شارژ باتری گوشی مرتبا بین وضعیت ۱۰۰ درصدی و کمی پایین تر از آن دگرگونی وضعیت می دهد. این بالا و پایین شدن، دمای گوشی را رشد می دهد و درنهایت موجب تخفیف عمر باتری می شود.

در همین زمینه چندی پیش مقاله ای منتشر شد که در آن آمده: «باتری های لیتیوم یونی مانند باتری های اسیدی نیستند که نیاز به شارژ ۱۰۰ درصدی داشته باشند؛ در حقیقت بهتر است که این باتری ها تا حد کامل شارژ نشوند». به گفته ی کمپاس، روند فرسودگی باتری های قابل شارژ از همان شارژ اول شروع می شود. نتیجه ی این فرسودگی تخفیف ظرفیت یا قابلیت نگه داشتن شارژ است. به همین خاطر است که گوشی های چندساله ی ما دیگر مثل روز اول شارژ را نگه نمی دارند. در سایت اپل و در قسمت راهنماهای مربوط به باتری نوشته که بعد از تعداد مشخصی شارژ، ظرفیت باتری ها تخفیف پیدا می کند و با انجام هر فرایند شارژ، ظرفیت باتری های لیتیوم یونی اندکی کمتر می شود.

با توجه به این توضیحات می توان نتیجه گرفت که با شارژ شبانه ی گوشی، در حقیقت زمان اتصال گوشی به شارژر را رشد می دهیم و همین عمر باتری را تخفیف می دهد. حاتم زین، مؤسس یکی از شرکت های مربوط به تکنولوژی شارژ بی سیم می گوید: «اگر گزارش کنیم، شارژ شبانه بدین معنا است که گوشی ۳ تا ۴ ماه در سال به شارژر متصل است». او ادامه می دهد: «هرچند شرکت های سازنده کوشش می کنند راه حل هایی برای این موضوع ارائه دهند، اما نمی توان کتمان کرد که شارژ شبانه، عمر باتری گوشی ها را کم می کند».توصیه های متخصصین در رابطه با شارژ باتری گوشی موبایل

متخصصین این عرصه توصیه می کنند که پیش از اتمام کامل شارژ باتری، گوشی خود را شارژ کنید. رسیدن شارژ به صفر درصد باعث می شود که عمر باتری گوشی تلفن همراه تخفیف پیدا کند. نیز توصیه می شود که در زمان رسیدن شارژ به ۳۵ یا ۴۰ درصد گوشی خود را به شارژر متصل کنید؛ چنین کاری به حفظ ظرفیت باتری کمک می کند. نیز گوشی را خنک نگه دارید، زیرا هرچه دما بالاتر برود، سرعت فرسودگی باتری هم رشد پیدا می کند. به همین خاطر بهتر است که در هنگام شارژ کیس محافظ گوشی را بردارید.

سخن آخر

معمولا بعد از حدود دو سال استفاده است که تخفیف ظرفیت باتری گوشی تلفن همراه خودش را نشان می دهد؛ بنابراین اگر هر یک یا دو سال یک بار گوشی تان را عوض می کنید، پس لازم نیست که نگران شارژ شبانه ی گوشی باشید؛ اما اگر از افرادی هستید که معمولا چند سال از یک گوشی استفاده می کنید، پس در یکسان وسوسه ی شارژ شبانه مقاومت کنید تا باتری گوشی تان عمر بیشتری داشته باشد.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت