روش های گسترش و توزیع محتوا

روش های گسترش و توزیع محتوا

حالا که استراتژی محتوا را تعیین کرده اید، زمانبندی کار مشخص شده، تیم تولید محتوا تشکیل شده و خلق محتوا هم صورت می گیرد، زمان آن رسیده که محتوای تولید شده منتشر و در کانال های ارتباطی توزیع شود. محتوایی که دیده نشود، اصلاً چه فایده ای دارد؟

ترویج و توزیع محتوا، دقیقاً همان مرحله ای از بازاریابی محتوا است که بسیاری شرکت ها از انجامش عاجزند. همین که محتوا تولید می شود، آن را روی وبلاگ و صفحات اجتماعی شرکت قرار می دهند و احتمال می کنند که کار تمام شده است. این شرکت ها به اشتباه احتمال می کنند بازدیدکنندگان، خود به خود از اینجا به بعد به سوی شان سرازیر خواهند شد، اما واقعیت این است که چنین اتفاقی نخواهد افتاد!

یکی از دلایلی که این اتفاق نمی افتد، این است که اینترنت، شلوغ و پُر از مطلب است. هر چقدر هم محتوای تولیدی شما فوق العاده باشد، آنقدر محتوای دیگر هست که اجازۀ دیده شدن به شما نمی دهند.

به همین خاطر است که از نخستین روزی که شروع به تولید محتوا می کنید، باید به فکر گسترش و توزیع آن باشید. باید بدانید که مردم چطور محتوای آنلاین را به اشتراک می گذارند. چندان درست نیست که احتمال کنیم به اشتراک گذاشته شدن محتوا توسط یک فرد تاثیرگذار، به صورت زنجیره ای باعث به اشتراک گذاری های بعدی هم می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره تاثیر به اشتراک گذاری ها، این مقاله Buzzfeed را بخوانید.

در این فصل، کوشش خواهیم کرد بعضی از بهترین و آسان ترین راه های نمایش محتوا به مخاطب منظور را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید!

ساختن جامعۀ هدف
در هر دو مرحله ی نقشه محتوا و ایده پردازی در محتوا، حتماً دربارۀ مخاطبان تان کلی تحقیق کرده اید. اینجاست که تمام آن کارهای سخت بالاخره نتیجه می دهند. اگر آن تحقیقات باعث شدند محتوایی تولید شود که دقیقاٌ به سراغ مخاطب مورد نظر شما برود، شما در مسیر صحیح برقراری مکاتبه با مشتریان خود قرار دارید.

تکنیک هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، به شما کمک می کنند این رابطه را مستحکم کنید.

بازاریابی با استفاده از افراد تاثیرگذار (Influencer Marketing)
افراد تاثیرگذار، در هر صنعتی سودمند هستند. آنها افرادی هستند که از قبل، مخاطبان و طرفداران فراوانی داشته و هر لحظه که اراده کنند به این جامعه منظور دست یابی دارند. همچنین، جامعه منظور شما به حرف این افراد تاثیرگذار گوش می کند.

توسعه روابط با افراد تاثیرگذار، راهی دیگر برای ساختن جامعه مخاطبان است؛ مخصوصاً اگر در تلاشید که برند خود را برای اولین بار به عموم معرفی کنید. اگر برنامه ریزی خود را به خوبی انجام داده اید، می توانید به این نوع بازاریابی به نام بخشی از فرآیند گسترش محتوا نگاه کنید.

در بسیاری از موارد، برای شناسایی مخاطبان بالقوه خود که با نوع محتوای شما هماهنگی دارند می توانید از ابزار Followewonk استفاده کنید.

چگونه از Followewonk در اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنیم؟

با گزارش توییتر خود وارد Followerwonk شوید.
در قسمت Search Bios کلیک کنید.
کلیدواژه موردنظرتان را در قسمت جستجو وارد کنید.
می توانید از آمارهای در دسترس مثل تعداد دنبال کنندگان و میزان اعتبار در شبکه های اجتماعی، برای گزینش فرد تاثیرگذار سازگار استفاده کنید.
آنچه در اینجا به دنبالش هستیم، حساب های توییتری مربوط به افراد یا سازمان هایی هستند که روی مخاطبان محتوای شما تاثیرگذارند. اعتبار بالا در شبکه های اجتماعی و تعداد فراوان دنبال کنندگان هر دو شاخص های خوبی هستند، زیرا نشان می دهند که محتوای شما توسط مخاطبان دیده می شود.

به علاوه، به دنبال افرادی باشید که دنبال کنندگان آنها از کسانی که خود دنبال می کنند بیشتر باشند. بسیاری از افراد هستند که تنها با دنبال کردن افراد دیگر و فالوبک گرفتن، فالوورهای زیادی جمع کرده اند. به همین علت از آنهایی که تعداد افرادی که دنبال می کنند از تعداد فالوورهایشان بیشتر است، بر حذر باشید.

در مثال بالا، ما محتوایی داریم با موضوع “دوره های خشکسالی” که می خواهیم آن را گسترش کنیم. کلمات کلیدی ما در اینجا “Hydrology”، “Hydrologist” و “Hydrologic” هستند. با جستجوی اصطلاح “Hydrolog” به تمامی این کلمات دست پیدا کردیم. شاید انتظار زیادی باشد اگر بخواهیم جامعه هواشناسی آمریکا (American Meteorological Society) گسترش دهنده محتوای ما باشد، اما شاید هم شد، کسی چه می داند!

به هر حال شانس خود را آزمایش کنید. دکتر آیشا القرشی (Aisha Al-Qurashi) دنبال کنندگان کمتری دارد، اما به خاطر اعتبار اجتماعی بالایش می تواند از گزینه های خوب برای برقراری مکاتبه به گزارش بیاید.

پس از آنکه افراد تاثیرگذارِ سازگار را شناسایی کردید، وقت برقراری مکاتبه است. این کار به نوبه خود یک هنر است و نیاز به مهارت و تجربه خاص خود دارد. برای آنکه در این مکاتبه کامیاب شوید، می توانید از فاکتورهای زیر استفاده کنید:سعی کنید به سراغ پست هایی نروید که از افراد یک سری سوال ساده و پیش پا افتاده می پرسند. چنین سوال هایی را هر کسی می تواند مطرح کند (معمولاً جذابیت لازم را برای مخاطب ندارند). به جای این کار، از افراد تاثیرگذار بخواهید سوالات یک مصاحبۀ کامل تهیه شده توسط شما را به شیوه خودشان از مخاطب بپرسند.

افراد تاثیرگذار معمولاً خیلی سرشان شلوغ است، کاری کنید که کمک کردن به شما برای شان تفریح باشد نه کار!

بازاریابی از روش بخش دیدگاه ها
بخشی از کار بازاریابیِ نظرات یا دیدگاه ها مربوط به برقراری مکاتبه است و بخشی از آن با توزیع محتوا مکاتبه دارد. افراد و ربات های کامپیوتری زیادی وجود دارند که این کار را به صورت کلاه سیاه انجام می دهند، آن هم با نوشتن کامنت های نامربوط زیر هر پستی که پیدا کنند. این شیوه مناسبی نیست، و حتی گاهی اوقات به بلاک شدن یا دردسرهای مشابه ختم می شود.

به جای این کارها، توصیه می کنیم بازاریابی دیدگاه ها را به صورت کلاه سفید انجام دهید. بیشتر وبلاگ ها نظراتی را که توسط ربات ها یا به صورت انبوه درج شده باشند حذف می کنند. درج نظرات واقعی توسط افراد واقعی، به ارتباطات کمتری هم نیاز دارد. فقط کافی است در اینترنت به دنبال افرادی بگردید که محتوای جالب مربوط به موضوعات مورد نظر شما تولید می کنند، و سپس با آنها وارد مکالمه شوید.

گاهی در قسمت نظرات آن وبلاگ ها، لینک مطلب خود را که به آن موضوع مربوط است قرار دهید. معمولاً لازم نیست در این قسمت به محصولات یا خدمات خود اشاره کنید.

مزیت اصلی بازاریابی نظرات این است که شما نامتان را به نام کسی که به یک موضوع خاص علاقه داشته و درباره آن اطلاعات دارد، درج می کنید. این کار باعث می شود در دراز زمان برای خودتان اعتبار خلق کنید. همچنین، اگر دیدگاه های شما جالب باشند، نویسندگان و خوانندگان مایل خواهند بود از شما بیشتر بشنوند و بدانند.

ارتباطاتی که از این روش در جمع وبلاگ نویسان به وجود می آورید، از کامنت گذاشتن زیر پست های افراد تاثیرگذار انبوه بهتر است.

چطور بازاریابی دیدگاه ها را شروع کنیم؟

بازاریابی دیدگاه ها کار دشواری نیست، کافی است این موارد را انجام دهید:

پیش از هر چیزی در زمینه کاری خود، وبلاگ های معتبر را پیدا کنید. اگر از این وبلاگ ها فهرستی در اختیار دارید که چه بهتر، در غیر این صورت کلمه کلیدی مورد نظرتان را به همراه کلمه “بلاگ” یا “وبلاگ” جستجو کنید.

همچنین، برای این کار از Blog Search گوگل هم می توانید استفاده کنید. نوار ابزارهای متفاوتی هم وجود دارند که روی مرورگر شما نصب شده و در صفحات جستجو اطلاعاتی اضافی مثل ترافیک سایت ها و درجه آنها در اختیار شما قرار می دهند، از جمله نوار ابزار مجانی MozBar.

به یاد داشته باشید سایت هایی که از بلاگ اسپات یا وردپرس استفاده می کنند، به طور طبیعی اعتبار دامنه (DA) بالاتری دارند زیرا این اعتبار را از زیردامنه های خود می گیرند. در این صورت، مواردی مثل اعتبار صفحه (PA) و لینک ها نیز معیارهای خوبی به شمار می روند. اعداد و ارقام بالا تنها مواردی نیستند که در اینجا اعتبار دارند، بلکه این هم پر اعتبار است که شما وارد گفتگوهای سازگار و پرمحتوا شوید. سایت های متفاوت را در نتایجِ جستجو بررسی کرده و قصد بگیرید کدام یک برای برند و حوزه کسب و کار شما مناسب تر است.

در مرحله دوم به سراغ وبلاگ هایی که گزینش کرده اید بروید و نظراتی سودمند و مربوط به موضوع مکالمه درج کنید. در ابتدا از لینک گذاشتن خودداری کنید چون این کار در مرحلۀ ایجاد مکاتبه چندان صحیح نیست. در مراحل بعدی، وقتی که در این سایت ها مقداری اعتبار کسب کردید، خواهید توانست با توجه به موضوع صحبت، لینک های محتوای خود یا سایت های دیگر را در نظرات خود درج کنید.

نوشتن پست مهمان
مجبور نیستید محتوای تان را حتماً روی سایت خودتان بگذارید. از روش وبلاگ نویسی به صورت مهمان می توانید در یک سایت دیگر که از نظر تعداد بازدیدکنندگان در موقعیت خوبی قرار دارد، محتوای خود را به صورت پست یا نظر منتشر کنید. البته این شیوه هم درست مانند بازاریابی دیدگاه ها، شهرت بدی پیدا کرده است زیرا بسیاری از افراد با گسترش محتوای بی کیفیت و نامناسب، باعث شده اند ذهنیت همگانی نسبت به این شیوه منفی شود.

اما اجرای صحیح این روش، می تواند روشی قدرتمند برای توزیع محتوا، بالا بردن اعتبار و گسترش مخاطبان باشد. پست کردن محتوا به صورت مهمان درست همانند روش های دیگر مقدور است انبوه وقت گیر و انرژی بر باشد، اما پتانسیل بالایی داشته و نتایج آن فوق العاده خواهد بود.

اگر قصد دارید از این شیوه برای گسترش محتوای خود استفاده کنید، سایت هایی معتبر و مرتبط به کار خود را پیدا کنید تا کم کم بتوانید مسیر حرکت خود را بیابید. یکی از نشانه های خوب بودنِ سایت این است که بتوانید با اطمینان، لینک های مطالب آن سایت را به همکاران یا اعضای خانواده خود بفرستید.

نوشتنِ مطالب جذاب و منحصر بفرد، دیگران را تشویق خواهد کرد که بیشتر درباره شما بدانند.

چگونه وبلاگ نویسی به صورت مهمان را شروع کنیم؟

به دنبال سایت هایی بگردید که اعتبار صفحه (PA) و اعتبار دامنه (DA) خوبی دارند و گفتگوهای خوب و پرمحتوا در آنها صورت می گیرد.
شروع به کامنت گذاشتن در آن سایت ها کرده و از این روش با دیگر افراد مکاتبه برقرار کنید.
با استفاده از ایده های هیجان انگیز، توجه نویسندگان و ویراستارهای آن سایت ها را به خود جلب کنید. از لینک گذاشتن خودداری کنید، الان وقت کسب اعتبار است، نه درج لینک!
هر چه تابحال منتشر کرده اید را گسترش کنید.
این مراحل را تکرار کنید.
ارتباط با بیرون/ روابط عمومی
یکی دیگر از روش های گسترش محتوا که وابستگی فراوانی به ارتباطات قوی دارد، این است که از فعالان رسانه ای و وبلاگ نویس ها بخواهید درباره شما بنویسند. ترجیح شما احتمالاً این خواهد بود که نویسنده مورد نظر به کار یا محتوای شما علاقه داشته و این علاقه را در میان مخاطبان خود نیز ایجاد کند.

در ازای این کار، شخص گسترش دهنده نیز از شما انتظاراتی دارد. در بیشتر مواقع، این انتظارات به صورت دست یابی خاص به اطلاعات، دریافت بعضی خدمات به صورت مجانی یا پیشنهادهای ویژه برای خوانندگان آنها خواهند بود. در هنگام گسترش محتوا به این روش، به این موارد توجه کافی داشته باشید.

چگونه با با شیوه مکاتبه با بیرون (روابط عمومی) محتوای خود را توزیع کنیم؟

ژوزنالیست ها معمولاً سرشان خیلی شلوغ است. در ابتدا، به سراغ شخص سازگار بروید. Followerwonk ابزاری فوق العاده برای پیدا کردن این افراد است. از همان روشی که در بالا در مورد بازاریابی با استفاده از افراد تاثیرگذار گفته شد، استفاده کنید. البته به دنبال واژه هایی مثل “ژورنالیست“، “نویسنده” و “ویراستار” باشید. کلیدواژه های مرتبط به وضع کاری تان را فراموش نکنید.

بعد از آنکه مخاطبان سازگار را پیدا کردید، وقت جلب توجه آنها رسیده است. با رعایت این نکات می توانید به این منظور برسید:

بدانید که ژورنالیست ها به چه چیز علاقه دارند، به دنبال چه چیزی هستند و چگونه می توان آنها را بهتر درک کرد.
ژورنالیست ها دوست دارند داستان های نو و هیجان انگیز نقل کنند، نه محتوای عادی که بقیه هم در حال گسترش آن هستند. آنان را با موضوعات جدید و جالب تغذیه کنید تا بتوانید نتیجه مورد نظر خود را بگیرید.
رسانه های اجتماعی
مناسب بودن محتوای شما برای قشر خاصی از مخاطبان، به معنی دیده شدن آن نیست. اینجاست که باید برای گسترش و توزیع محتوا از شبکه های اجتماعی کمک بگیرید.

اگر تیم های محتوا و شبکه های اجتماعی شما ارتباطی تنگاتنگ داشته باشند، احتمالاً شما در حال تولید همان محتوایی هستید که آنها می خواهند به اشتراک بگذارند. به یاد داشته باشید که قدرت رسانه های اجتماعی در برقراری مکاتبه است و به جای تیم محتوا، از تیم شبکه های اجتماعی خود باید بخواهید که محتوای شما را به اشتراک بگذارد.

اصلی ترین مزیت استفاده از این شبکه ها این است که می توانند محتوای شما را در معرض دید مخاطبان جدید قرار دهند.

فراموش نکنید شما اطلاعات زیادی در اختیار دارید که می تواند به تیم شبکه های اجتماعی شما برای دست یابی بهتر به مخاطبان کمک کند. برای مثال، اگر برای نوشتن مقاله ای از مقالۀ دیگری الهام گرفته اید، نشانی و نام نویسنده آن یکی نوشته را هم در اختیار تیم شبکه های اجتماعی خود قرار دهید.

حتی اگر سخنان شخصی را در نوشته خود نقل کرده اید، این اطلاعات را هم در اختیار این تیم بگذارید. اینها اطلاعاتی هستند که به تیم شبکه های اجتماعی شما کمک می کنند در مکاتبه با بیرون عملکرد قوی تری داشته و بتوانند بهتر با مخاطبان خود مکالمه کنند.

چگونگی گسترش محتوا با استفاده از رسانه های اجتماعی

قبل از شروع به گسترش محتوا در شبکه های اجتماعی، چندین نکته را باید بدانید:

کانال سازگار خود را پیدا کنید. بعضی از انواع محتوا سازگار توییتر هستند و بعضی به درد اینستاگرام می خورند. گاهی اوقات باید از هر دو شبکه استفاده کنید. باید مخاطب خود را بشناسید و بدانید در کجا به دنبال چه چیزی هستند. اگر اطلاعات کافی ندارید، کوشش کنید با آزمون و خطا به این بینش برسید.
در زمان سازگار مطلب پست کنید. شبکه هایی مثل فیسبوک و لینکدین ابزارهای تحلیلی خوبی دارند و به شما امکان می دهند بدانید مخاطبان شما بیشتر در چه روزهایی و چه زمان هایی محتوای شما را دیده اند. از این اطلاعات برای پیدا کردن زمان های سازگار استفاده کنید.
از هشتگ ها استفاده کنید. هشتگ ها یکی از اصلی ترین راه های دیده شدن محتوای شما توسط افراد جدید هستند. برای گزینش هشتگ هایتان با دقت فراوان و با توجه به موضوع کسب و کارتان انجام دهید.
حتما بخوانید: آیا باید محتوای قدیمی خود را بروزرسانی کنید؟
آنچه گفته شد، روش هایی هستند که نیاز به پرداخت پول ندارند. امروزه می توانید در شبکه های اجتماعی با اندکی هزینه، محتوای خود را در معرض دید مخاطبان بیشتری بگذارید. این روزها، اینگونه امکانات در شبکه های ایرانی از جمله آپارات هم در اختیار کاربران هستند.

ترویج و توزیع محتوا با پرداخت پول
ترویج محتوا به صورت پولی می تواند دربرگیرنده استفاده از ابزارهایی مانند گوگل ادوردز، جذب مخاطب با پرداخت پول به شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام یا حتی شبکه های توزیع محتوا از جمله آپارات باشد. در همه این روش ها از تکنیکی به نام تبلیغات pay-per-click یا پرداخت به ازای کلیک استفاده می شود. در اینجا مجال آن نیست که درباره تمامی جنبه ها و مراحل کار سخن بگوییم، اما کوشش خواهیم کرد مروری تند بر کلیات ماجرا داشته باشیم.

قبل از هر چیز، مخاطبان خود را شناسایی کنید. این کار باعث می شود به ازای پولی که برای گسترش و توزیع محتوا پرداخت می کنید، دنبال کنندگان بیشتری به دست آورید.

علاوه بر مخاطبان، آگاهی از بودجه هم انبوه پر اعتبار است. در هر کانالی که قصد تبلیغ داشته باشید، میزان هزینه ای که می کنید در اختیار شماست. دانستنِ آنکه چه مقدار پول باید صرف گسترش محتوا شود کمک خواهد کرد به سراغ کانال های تبلیغاتی سازگار رفته و با روش های بهتری مخاطبان را به سمت خود جذب کنید.

خدمات غیر مجانی در شبکه های اجتماعی

می دانیم که بسترهای اجتماعی آنلاین و پرطرفدار، معمولاً داده های فراوانی درباره سلیقه ها و علایق کاربران خود در اختیار دارند. از آنجا که کاربران، معمولاً به صورت روزانه زمان قابل توجهی را در این شبکه ها سپری می کنند، یکی از بهترین راه های گسترش محتوا استفاده از امکانات پولی این شبکه هاست زیرا محتوای شما را دقیقا در معرض دید کسانی می گذارند که مقدور است به مطالب یا حوزه کسب و کاری شما علاقمند باشند.

این شبکه ها این کار را انبوه دقیق انجام داده و برای جمع آوری اطلاعات از منابع متعددی بهره می گیرند. احتمالاً برایتان پیش آمده که دقیقاً همان محصولی را در گوگل جستجو کرده بودید در تبلیغات فیسبوک مشاهده کنید. یکی دیگر از امکاناتی که برای شما فراهم است، بدست آوردن لیست ایمیل های افرادی است که مقدور است به خرید محصول یا خدمات شما علاقمند باشند یا بخواهند محتوای شما را مشاهده کنند.

چگونه با استفاده از امکانات پولیِ آپارات، محتوای خود را گسترش کنیم؟

یکی از قدرتمندترین ابزارهای گسترش محتوا با پرداخت پول در کشور ما، سایت آپارات است. این وب سایت از نظر ترافیک در ایران بعد از گوگل در درجه دوم قرار گرفته و در واقع پربازدیدترین سایت ایرانی محسوب می شود. در اینجا به گام های گسترش محتوا در سایت آپارات اشاره خواهیم کرد:

در آپارات گزارش کاربری خود را ایجاد کنید. اگر یک شرکت یا برند ثبت شده دارید، می توانید با ارائه مدارک لازم (از جمله روزنامه رسمی شرکت)، گزارش خود را به گزارش تایید شده (تیک خورده) دگرگونی کنید.
ویدیوی تبلیغاتی خود را تولید و آپلود کنید. از نظر زمان مدت ویدیو، در اینجا محدودیتی وجود ندارد.
وارد قسمت “افزایش بازدید” شوید. آپارات بسته به بودجه مورد نظر شما، امکان رشد بازدید ویدیوی شما را تا ۱۰،۰۰۰ بازدید فراهم می کند.
با پرداخت اندکی هزینۀ بیشتر، می توانید در انتهای ویدیوی خود یک فراخوان اقدام (Call To Action) قرار داده و آن را به یک صفحه فرود در وب سایت یا وبلاگ خود لینک کنید.
پرداخت پول برای قرار گرفتن درنتایج جستجو

به این کار، به اصطلاح SEM گفته می شود که مخفف اصطلاح Search Engine Marketing (بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو) است. همان طور که باید حدس زده باشید، یکی از کارهایی که در SEM انجام می شود، قرار دادنِ تبلیغات در صفحاتِ نتایج جستجو مثل گوگل است. SEM یکی از بهترین راه های قرار دادن محتوا در مقابل چشمان مخاطب است. دو تا از معروف ترین ابزارهای انجام این کار، Google AdWords و Bing Ads هستند.

SEM زمانی بهتر کار می کند که صرفاً به نام ابزاری برای گرفتن کلیک یا لایک به آن نگاه نکنید، بلکه به کارهای بعدی همانند ثبت نام در یک سایت، دانلود یک برنامه یا استفادۀ موقتی از خدمات یک سایت هم فکر شود. منظور ما این نیست که از این شیوه نمی توان برای گسترش محتوا استفاده کرد، بلکه برای رشد ترافیک سایت، اظهار می شود کار را ابتدا از تبلیغات داخل شبکه های اجتماعی شروع کرده و سپس به کانال های SEM برسید.

روند معرفی و توزیع محتوا با پرداخت پول به موتورهای جستجو

فهرستی از کلمات کلیدی خود تهیه کنید. این کلمات، همان هایی هستند که مخاطب با جستجو کردن آنها قرار است وارد سایت شما شود.
با توجه به بودجه تان، مشخص کنید که کلمات کلیدی چطور باید با جستجوی مخاطب مطابقت داشته باشند. کلمات کلیدی تطبیق دقیق (Exact Match) یعنی اینکه عبارتی که کاربر جستجو کرده باید دقیقاً همان کلیدواژه ای باشد که شما مشخص کرده اید. هدفگیری در این شیوه دقیق تر بوده و هزینه به ازای هر کلیک (CPC) آن نیز پایین تر است، اما از طرف دیگر ترافیک کمتری هم به سایت شما روانه خواهد شد. کلمات کلیدی تطبیق وسیع (Broad Match) ترافیک بیشتری به سایت شما می آورد، اما CPC بالاتری داشته و مقدور است افرادی را وارد سایت شما کنند که محتوای شما لزوماً به دردشان نمی خورد. اینکه کدام مورد را گزینش کنید، بستگی به این دارد که دیده شدن شما توسط مخاطبانی که به دنبال عبارتی دقیق می گردند چقدر برای شما اساسی است. برای مثال اگر قصد دارید برای شرکت سامسونگ تبلیغ کنید، با استفاده از کلیدواژه “گوشی سامسونگ” برای تبلیغ تلفن های همراه این شرکت، مقدور است شما را در معرض دید علاقمندان به خرید یخچال هم نشان دهد (زیرا شرکت سامسونگ یخچال نیز تولید می کند).
برای بالاتر قرارگرفتن در صفحات جستجو، تا می توانید کلمات کلیدی خود را شخصی طراحی کنید. کاربران معمولاً به دنبال عبارات دقیق هستند و به همین خاطر، استفاده از کلمات بیش از حد کلی به منفعت شما نخواهد بود. به علاوه، اگر محتوای شما از نوع Gated است (یعنی محتوایی که پیش از نمایش، نیازمندِ وارد کردن اطلاعاتی چون نشانی پست الکترونیک است)، حتماً این مورد را در متن تبلیغ خود ذکر کنید. این را هم حتماً قید کنید که کاربران شما با ورود این اطلاعات به محتوایی دست یابی خواهند داشت که دیگران نمی توانند ببینند.
در نهایت، اطمینان حاصل کنید که این ترافیک را به یک صفحه فرود سازگار هدایت می کنید. متقاعد کردن افراد به کلیک روی تبلیغات صفحه جستجو، تنها نیمی از کار گسترش و توزیع محتوا است. نیمِ دیگرِ ماجرا این است که مخاطبان با محتوای شما مکاتبه برقرار کنند. در محتوای صفحه فرود خود همان چیزی را به کاربر ارائه دهید که در تبلیغ وعده اش را داده اید. هرگز در تبلیغات نتایج جستجو از Home Page معمولی استفاده نکنید.

تبلیغات نمایشی
این شیوه که از آن گاهی به نام بنرهای تبلیغاتی هم یاد می شود، نوعی از تبلیغات است که به شما اجازه می دهد محتوای گوناگون از متن گرفته تا ویدیو را به صورت یک نوار در معرض دید کاربر قرار دهید. بعضی از ابزارهای مورد استفاده در این نوع گسترش و توزیع محتوا، Google Display Network و Facebook Atlas هستند. در ایران نیز شرکت هایی مانند صبا ویژن، viewpress و فست کلیک چنین خدماتی را به فرم گسترده ارائه می دهند.

پیش از هر چیز، باید بدانیم که مفهوم تبلیغات نمایشی در بازاریابی دیجیتال انبوه متفاوت از انواع روزنامه ای یا میدانی آن است.

تبلیغات نمایشی معمولاً زمانی به کار می روند که بخواهیم کاربری را برای بار دوم یا چندم به سوی خود جذب کنیم. اگر کاربر قبلاً از وب سایت شما دیدن کرده باشد، با استفاده از کوکی هایی که در مرورگر او ذخیره شده، می توانید با این شیوه در فضای وب سایت های دیگر نیز وسیله یا خدمت خود را به او نمایش دهید. برای مثال، در کشور ما فروشگاه بامیلو یکی از وب سایت هایی است که به خوبی از این شیوه استفاده کرده و محصولاتی که قبلاً در آن فروشگاه دیده اید را در سایت های دیگر به تماشای شما می گذارد.

به این تکنیک، منظور گیری مجدد یا Retargeting می گویند.

این تکنیک درست مانند تبلیغات در صفحات جستجو، باید برای وادار کردن افراد به انجام یک کار، مثل ثبت نام در یک سایت یا دانلود یک برنامه به کار رود. این شیوه در صورتی که به شیوه صحیح انجام شود، می تواند یکی از بهترین راه های گسترش محتوا برای کاربران محسوب شود.

چگونه با تبلیغات نمایشی محتوای خود را گسترش کنیم؟

مخاطبِ منظور خود را شناسایی کنید.
برای هدفگیری مخاطبان، یک کمپین راه بیندازید. برای مثال اگر یک وبلاگ دارید، می توانید با استفاده از دسته بندی های موضوعی که در اختیار دارید، بدانید که لینک کدام مطلب جدید را می توانید برای کدام کاربر نمایش دهید چون مطالبی که کاربر قبلاً خوانده مشخص است و می توان تشخیص داد آن کاربر به چه موضوعاتی علاقه دارد.
تبلیغات خود را قدرتمند و متقاعدکننده طراحی کنید. خلاقیت در این مرحله اعتبار فراوانی دارد. اطمینان حاصل کنید که تبلیغات نمایشی شما درباره هر موضوعی که باشند از تبلیغات رقبا متمایز بوده و توانایی جلب توجه افراد را داشته باشند. این روزها در فضای اینترنت توجه کاربران به این بنرها روز به روز کمتر می شود، پس استفاده از رنگ ها و تصاویر سازگار برای گسترش محتوا امری انبوه ضروری است.
بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
قبلاً در ویوپرس به فرم مفصلی به بازاریابی ایمیلی پرداخته ایم و به همین خاطر در اینجا بیش از حد به این موضوع نخواهیم پرداخت. اما یکی از نکات قابل توجه در اینجا این است که پست الکترونیک مارکتینگ، دادنِ شانس به مخاطبان است تا بتوانند مجدد به سوی شما برگردند و حتی به صورت عضوی ثابت در جامعۀ مخاطبان شما درآیند.

یکی از راه های انجام این کار، جمع آوری آدرس های پست الکترونیک با یک Call to Action سازگار است. می توانید بعد از جمع آوری این آدرس ها، برای صاحبان این ایمیل ها خبرنامه های روزانه، هفتگی یا ماهیانه بفرستید و در آنها خلاصه ای از آنچه در این زمان در وب سایت شما رخ داده را شرح دهید.

اگر محتوایی که تولید می کنید به صورت مستمر بوده و ساختار یکسانی دارد (مثلاً متن های داخل یک وبلاگ)، می توانید برای نمایش خودکار آن محتوا به کاربران، از خوراک دهنده های RSS هم استفاده کنید. یکی از ابزارهای پیشنهادی ما FeedPress است که ساده و کم هزینه بوده و امکانات مناسبی برای تجزیه و تحلیل کار هم در اختیار شما می گذارد. فیدپرس الگوهای متفاوتی برای مخابره خبرنامه هم با خود دارد.

روش های راه اندازی یک فید RSS بسته به سیستم مدیریت محتوای تان مقدور است متفاوت باشد. اگر از ابزاری همانند وردپرس یا دروپال استفاده می کنید، کار چندان سختی در پیش ندارید. کافی است نشانی خوراک XML را وارد Feed Manager خود کنید. اگر از CMS شخصی خود استفاده می کنید، شاید لازم باشد از تیم IT خود بخواهید که کدهای لازم را وارد کنند. علاوه بر فیدپرس، FeedBurner هم از ابزار های خوب انجام این کار محسوب می شود.

نکته: برای پیشگیری از دردسرهای حقوقی، کوشش کنید که مخاطبین نشانی پست الکترونیک خود را به صورت اختیاری به شما یدهند و از روش های حیله گرانه برای جمع آوری این ایمیل ها استفاده نکنید. هیچ کس دلش نمی خواهد ایمیلی دریافت کند که تمایلی به دریافتش ندارد. به حق گزینش اشخاص احترام بگذارید.

شبکه های توزیع محتوا
چه از این موضوع آگاه باشید و چه نباشید، شما همواره در حال دیدن نتایج شبکه های توزیع محتوا هستید. این شبکه ها به صورت دائم در حال خواندن پیشنهادهای انتهای مطالب با عبارت هایی چون “اگر این مطلب را دوست داشتید این یکی را هم از دست ندهید” یا “پیشنهاد می کنیم این مطلب را هم حتما بخوانید” هستند. این خدمات معمولاً به صورت پولی و توسط شرکت هایی چون Taboola یا Outbrain ارائه می شوند. در ایران نیز شرکت هایی مانند یکتانت، کاپریلا و کانگورو چنین خدماتی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

یکی از مزیت های اصلی این روش، دست یابی به جامعۀ بزرگی از مخاطبان است. می توانید نوع محتوای خود را مشخص کرده و دقیقاً تعیین کنید چه نوع افرادی قرار است آن را ببینند. مشکل این روش هم این است که این نوع از گسترش محتوا معمولاً به صورت Spam به نظر می رسد. شاید بعضی از نمونه های این شبکه ها را دیده باشید: جملاتی مثل “دندانپزشکان دوست ندارند شما این شیوه سفید کردن دندان ها را بدانید!”

اگر قصد استفاده از این شیوه را دارید، بهتر است بدانید که این تبلیغات لزوماً همواره به سوی افراد مورد نظر شما نمی روند.

هم افزایی یا Syndication
دیده شدن محتوای شما در یک وب سایت بزرگ تر یا معتبرتر، همواره یکی از بهترین راه های گسترش مخاطبان محسوب می شود. مرحلۀ اول این کار، نوشتن محتوایی فوق العاده قوی برای مخاطبان است. گام دوم، استفاده از کانال های بیرونی است که در بالا درباره اش صحبت کردیم.

یکی از اصلی ترین نگرانی هایی که افراد درباره هم افزایی محتوا دارند، این است که شاید این کار باعث شود موتورهای جستجو این محتوا را به صورت تکراری یا Duplicate شده ببینند. اما توجه داشته باشید که اگر سئوی سایت خود را به خوبی انجام داده باشید، چنین مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

نکتۀ دیگر هم این است که وبسایتی که برای هم افزایی محتوا با آن همکاری می کنید، بایستی ۱۰۰% معتبر و مورد اطمینان باشد.

تبریک می گوییم! شما یاد گرفته اید که چگونه محتوای خود را در معرض دید کاربران اینترنت قرار دهید. گام بعدی، تجزیه و تحلیل محتوا خواهد بود که در مطلب آینده به آن خواهیم پرداخت.

شما تا بحال از کدام روش ها برای گسترش محتوای خود استفاده کرده اید؟ کدامیک را برای کسب و کار خود سازگار می دانید؟ آیا روش های دیگری را می شناسید که در اینجا ذکر نشدند؟ دیدگاه ها و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید!

راهنمای لغات

isp: شرکتی که دسترسی اینترنت را برای مردم مهیا می کند.

Spam: نامه های الکترونیکی بی مصرف و بی خود.

Home Page: هوم پیج معمولا برای نمایش صفحه نخست وبسایت ها به کار میرود.

PC: پی سی مخفف Personal Computer میباشد و به معنای رایانه شخصی است، کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها هر کدام یک PC هستد.

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

تبلیغات گوگل

پاسخ

آیا قابلیت جدیدی اضافه شده

تبلیغات در گوگل

پاسخ

با تشکر از مطلب خوبتان

سوالات آزمون آیین نامه

پاسخ

خیلی عالی و ممنون

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت