چگونه تصاویر جعلی را در اینترنت تشخیص دهیم؟

چگونه تصاویر جعلی را در اینترنت تشخیص دهیم؟

قبل از اینکه هر تصویر خنده دار یا ترسناکی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، با دقت به آن تصویر نگاه کنید. محیط اینترنت به لطف انواع و اقسام نرم افزارهای ویرایش عکس، سرشار از تصاویر جعلی است که گاه وبیگاه سروکله ی آن ها پیدا می شود. به همین خاطر قصد گرفتیم که راهنمای مختصر و مفیدی را برای تشخیص چنین تصاویری ارائه کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نشانه های تقلب

بیایید از اساس شروع کنیم. برای تشخیص تصاویر جعلی ابتدا بهتر است که به دنبال نشانه های روشن بگردیم؛ مثلا فقدان دست یا پا، سرهای اضافی، شیئی که فقط نصفش پیداست و دیگر مواردی که نشان دهنده ی مهارت پایین فرد متقلب در ویرایش تصویر باشد. متاسفانه نرم افزارهای ویرایش تصاویر آن قدر پیشرفته شده اند که درست کردن عکس های تقلبی به کار نسبتا آسانی بدل شده است. به همین خاطر برای تشخیص چنین تصاویری بهتر است که به جزییات دقت کنید؛ مانند سایه یا نوری که با دیگر بخش های تصویر همسان نیست.

البته باید گفت که حتی با بهترین و پیشرفته ترین ابزارهای ویرایش عکس، ایجاد تصاویر جعلی حرفه ای کار چندان ساده ای نیست؛ زیرا هماهنگی بخش های متفاوت تصویر مونتاژ شده از لحاظ نور، رنگ و کنتراست به مهارت بالایی نیاز دارد. برای تشخیص چنین تصاویری، به دنبال نوشته های برعکس یا نوشته هایی در تصویر باشید که به طرز ضعیفی ویرایش شده باشند؛ علاوه بر این، به نحوه ی بریده شدن تصویر و زاویه ی گرفته شدن تصویر دقت کنید. اگر به نسخه ی بزرگ چنین تصویری دست یابی دارید می توانید روی تصویر بزرگ نمایی کنید. معمولا ضعف ها در چنین حالتی است که نمایان می شوند.

این نکته را هم مدنظر داشته باشید که می توانید پیرامون آن تصویر تحقیق کنید؛ مثلا عکاس چنین عکسی وجود خارجی دارد؟ آیا خبر موثقی مرتبط با این تصویر منتشر شده؟ در بسیاری از اوقات با چند دقیقه تحقیق می توانید از حقیقت باخبر شوید.

جستجوی برعکس تصاویر

یکی دیگر از بهترین راه ها برای تشخیص تصاویر جعلی استفاده از جستجوی برعکس تصاویر است. در این روش، با استفاده از بخش تصاویر موتور جستجوی گوگل یا سایت TinEye، می توانید تصویر موردنظر را در موتور جستجو آپلود کنید تا تصاویر مشابه آن را از منابع متفاوت ببینید.

البته شاید با چنین کاری همان تصویر تقلبی را در سایت های متفاوت پیدا کنید؛ اما اگر خوش شانس باشید، احتمال دارد که تصویر اصلی هم پیدا شود. اگر احتمال می دهید که تصویر تقلبی از مخلوط چند تصویر متفاوت ایجادشده، بخش های متفاوت تصویر را جدا کنید و هرکدام از این بخش ها را به صورت جداگانه در این موتورهای جستجو قرار دهید.

جستجوی برعکس تصاویر ابزار انبوه خوبی برای تشخیص تصاویر جعلی و واقعی است. البته باید گفت که اگر تصویری را در رسانه ی معتبری مشاهده کردید، معمولا (البته نه همیشه) می توانید مطمئن باشید که چنین تصویری حقیقی است. بااین وجود بهتر است که به اطلاعات درج شده در کنار تصویر پیرامون مکان تصویر و نام عکاس دقت کنید.

بررسی اطلاعات فایل

برای دست یابی به اطلاعاتی همچون زمان و مکان گرفته شدن عکس، می توانید از داده ی EXIF موجود در عکس ها استفاده کنید؛ البته اگر فرد متقلب این اطلاعات را حذف نکرده یا دگرگونی نداده باشد. از آنجا که دگرگونی یا حذف داده ی EXIF کار انبوه راحتی محسوب می شود، احتمالا فقط با بررسی این موارد نمی توانید اصلی یا جعلی بودن تصویر را تشخیص دهید؛ اما به هرحال از همین اطلاعات می توانید سرنخ هایی را به دست آورید.

علاوه بر این موارد، برای بررسی جعلی یا اصلی بودن تصویر می توانید از ابزار Levels و فیلترهای فتوشاپ بهره ببرید. برای مثال، می توانیم به یکی از تصاویر برنده ی جایزه ی نیکون اشاره کنیم که با کمی دست کاری با Levels در فتوشاپ، مشخص شد که تصویر هواپیما بعدا به تصویر اضافه شده است.

تمیز دادن عکس های واقعی از تصاویر جعلی کاری نیست که همیشه بتوانید انجام دهید؛ اما با استفاده از نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم، حداقل می توانید عکس های جعلی ناشیانه را تشخیص دهید.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت