کدهای QR پلی میان تبلیغات آفلاین و آنلاین

کدهای QR پلی میان تبلیغات آفلاین و آنلاین

امروزه در خیلی جاها روی تبلیغات چاپی با یک مربع به فرم ماتریس دوبعدی دربرگیرنده لکه های مشگی رنگ مواجه می شوید که کدِ Quick Response Codes) QR) یا کدهای پاسخگوی تند نام دارد. در حقیقت QR کدها یک نوع بار کد هستند که به نسبت بارکدهای سنتی حاوی اطلاعات بیشتری هستند و در تعریف یک خطیِ آن می توان گفت که کد QR یک هایپرلینک از جنس کاغذی است. برای مثال، شما در حین جستجوهای خود عادت دارید بر روی کلماتی که به فرم لینک درآمده اند کلیک کنید و به صفحات دیگری برای دریافت اطلاعات بیشتر هدایت شوید. دقیقا QR کدها هم همین عملکرد را دارند اما با این فرق که مخاطبان را از دنیای حقیقی به سمت صفحات وب هدایت می کنند. شما با گوشی همراه خود این QR کد را می خوانید و به جایی که منظور تبلیغات است، هدایت می شوید و جزییات بیشتری را بوسیله مشاهده صفحات وب دریافت می کنید.

کدهای QR چگونه کار می کنند؟

یک کد QR به سادگی توسط یک دستگاه مانند تلفن همراه یا تبلت متصل به اینترنت اسکن می شود و کار می کند. کافیست گوشی یا تبلت شما به یک دوربین و برنامه کدخوانِ QR مجهز شده باشد. این برنامه می تواند به صورت مجانی بر روی سیستم عامل گوشی های هوشمند نصب شود. بدین ترتیب کد QR با استفاده از دوربین دستگاه اسکن و سپس به صورت یک URL (یک ادرس در صفحات وب) ترجمه می شود و طیف وسیعی را از اقدامات را بر روی دستگاه کاربر در بر بگیرد برای مثال:

مشاهده یک وب سایت و یا صفحه فرود(landing page)
شماره گیری شماره تلفن
ارسال پیام متنی یا اظهار ویژه
ارسال ایمیل
دانلود اطلاعات تماس (کارت ویزیت)
مشاهده نقشه های گوگل محل کسب وکار
مشاهده خصوصیات رسانه های اجتماعی

چگونه کدهای QR در بازاریابی موثر هستند؟

شما می توانید این کدها را در مواردی مانند کنفرانس یا پیش آمد و هرگونه تبلیغات چاپی از قبیل؛ کارت بازرگانی، بروشور، پوستر، آگهی،کارت پستال و… به کار ببرید و تبلیغات آفلاین خود را به فرآیند تبلیغات آنلاین خود متصل کنید.

کدهای QR برای چه کسب وکاری کارا هستند؟

هر نوع کسب وکاری می تواند از این کدها در فرآیند بازاریابی خود استفاده کند و دو زمینه تبلیغات آفلاین و آنلاین خود را به هم مکاتبه دهد و به بخشی از مخاطبان خود که از فعالیت شما در دنیای دیجیتال خبر ندارند اطلاع رسانی کند و خدماتی که در فضای دیجیتال ارائه می دهد در اختیار آن ها بگذارد.

چند الگو از نقشه استفاده کردن از کدهای QR در فرآیند های بازاریابی:

راه های متعددی برای استفاده استراتژیک کدهای QR به نام پلی میان تبلیغات آنلاین و آفلاین موجود است که به بررسی چند الگو از آن می پردازیم:

یک راهنما می تواند کارت کسب و کار خود را به یک کد QR در پیوند با یک صفحه فرود مجهز و در آن صفحه فرود شرایط دانلود اطلاعات تماس و جزییات بیشتر را فراهم کند و بدین ترتیب مخاطبِ مشتاق را در همین صفحه از خدمات و نحوه رزروِ نوبت آگاه کنید.
فرض کنید یک پوستر تبلیغاتی برای برگزاری یک سری کلاس های آموزشی برای تبلیغات طراحی کردید برای بالا بردن اثر گذاری هرچه بیشتر این پوستر در جذب مخاطب آن را به یک کد QR در پیوند یک وب سایت متصل کنید. شما می توانید یک آزمایش خود ارزیابی و منابعی که قرار است در اختیار دانشجوها قرار بدهید را در آن صفحه به طور کامل توضیح دهید و شرایط ثبت نام را در همان جا فراهم کنید تا مخاطب مسیر آسوده ای را برای استفاده کردن از خدمات شما بپیماید.
یک فروشگاه می تواند برای محصولات خود تگ حاوی QR کد آماده کند تا مشتریان با اسکن این کدها به بایگانی محصولات با جزییات بیشتر دست یابی پیدا کنند و نیز از محصولات آینده با خبر شوند. بدین ترتیب با یک کدِ ساده وفاداری مشتریان نسبت به برند به نحوی بهبود پیدا می کند.
یک تشکیلات خیریه می تواند بر روی بسته های خیریه خود، کدهای هدایت کننده را ایجاد کنند تا بدین ترتیبمسیر کوتاهی را برای افراد مشتاق به اهدا ایجاد کند.
یک رستوران بر روی منوی خود با این کدها می تواند شرایطی را برای رزرو آنلاین طراحی کند.

- روی بسته های تولیدات خود می توانید با چاپ این کدها مخاطبان خود را به صفحه های آموزشی نصب و نگهداری و خدمات پس از حراج هدایت کنید.
- یک نامزد انتخاباتی می تواند دست یابی به فایل های سخنرانی خود را بر روی پوسترهای تبلیغاتیش توسط این کدها امکان پذیر کند.
- در یک کنفرانس شرکت کنندگان می توانند اطلاعات کسب وکار و یا سخنرانان را از روش اسکن کدِ روی بروشور بدست بیاورند.
- یک کسب وکار در زمینه املاک می تواند به اسباب این کدها روی تبلیغات چاپی خود، نقشه های داخلی و تصاویری از املاک خود را به راحتی در اختیار مشتریان قرار دهد.
- در پوستر یک فیلم یا تئاتر می توان کدهای در پیوند با صفحه نمایش تیزر یا تریلر قرار داد.

مزایای استفاده از کدهای QR چیست؟

- راحتی کاربر: با هدایت کاربر به صفحات مورد نظر خیلی از فرآیندها آسان می شود برای مثال؛ ثبت نام، دست یابی به اطلاعات و جزییات بیشتر، خریدی آنلاین، ثبت درخواست و…
- مقرون به صرفه: به واسطه ثبت این کدها تبلیغات چاپی کمتری تولید می شود زیرا توضیحات بیشتر را در فضای بهتری قرار می دهیم.
- حمایت از محیط زسیت: تولید تبلیغات چاپی کمتر، کاغذ کمتر در نتیجه منابع زیست محیطی بیشتر
- یکپارچگی: فرآیند تبلیغات آنلاین و آفلاین یکدست می شود و یک حرکت رفت و برگشتی بوجود می آید.
- قابل ردیابی و آنالیز: شما می توانید از روی اسکن ها اطلاعات مفیدی را بیرون بکشید برای مثال، مخاطبان شما بیشتر در چه منطقه ای حضور دارند? شما در چه منطقه ای بیشتر باید انرژی بگذارید تا میزان اسکن و جذب مخاطب را بالا ببرید؟ تعداد اسکن ها و موفقیت کدها برای هدایت کاربرها به چه میزان بوده است؟و…

چه نکاتی را باید در ثبت کدهای QR رعایت کنید؟

متن و محتوا: مطمئن شوید کدها مخاطب منظور را به سمت محتوای درستی هدایت می کنند.

طراحی صفحه فرود: با توجه به اینکه این اسکن ها توسط دستگاه های دستی مانند گوشی همراه یا تبلت اتفاق می افتد طراحی صفحه فرودی که کاربر به آن جا هدایت می شود باید مختص صفحه نمایش گوشی یا تبلت باشد تا تمرکز کابر بالا برود.

جایی سازگار برای ثبت: کدها را در تبلیغات خود در جایی قرار دهید که هم اسکن آن انبوه آسان باشد و هم مطمئن باشید در آن فضا اینترنت برای مخاطبان وجود دارد و با سرعت خوبی کار می کند.

پیشنهاد ویژه در کنار کدها: شاید اسکن یک برای هر کسی جذاب نباشد هر جا که کد را ثبت می کنید حتما جمله یا عبارتی را تحت نام دکمه فرخوان در کنار این کد قرار دهید برای مثال؛ برای دریافت تخفیف یا برای دیدن پیشنهادهای ویژه کد زیر را اسکن کنید.

انعطاف پذیری: کدهای QR باید app-agnostic باشد یعنی هر کسی بار کدخوانی بتواند کد شما را اسکن کند این بدان معنی است که از لحاظ فنی کد شما باید از میزان انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد.

موقعیت انتظار: بهترین زمان و مکان که مخاطب منظور خود را جذب کنید فضایی است که افراد در حال انتظار هستند برای مثال یک فروشگاه با ثبت کد QR در ایستگاه های مترو و اتوبوس می تواند افراد در حال انتظار را به انجام خرید نیازهای روزانه به صورت انلاین مشغول کند.

 

لینک منبع

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت