راهکار جلوگیری از هک شدن رمز بانکی

راهکار جلوگیری از هک شدن رمز بانکی

هک شدن رمز بانکی یا رمز دوم مشترکان بانک ها یکی از نگرانی های سیستم بانکی و نظام رایانه ای است. به همین علت راهکارهای متعددی به دارندگان حساب های بانکی ارائه می شود تا از این مشکل جلوگیری شود.

بسیاری از سیستم ها سیاست هایی برای رمز گذر اتخاذ می کنند تا ویژگی ها و املای رمز گذر را محدود کنند. رایج ترین محدودیت ها دربرگیرنده حداقل امتداد رمز عبور، حداقل و حداکثر عمر رمز عبور، استفاده از سه یا چهار نوع کاراکتر در رمز گذر (حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و نشانه ها) و ممانعت از استفاده مجدد از رمز گذر است.

اگر رمزهای گذر تنها در صورتی که هوشمندانه گزینش شده و به درستی مدیریت شوند، کارا خواهند بود. در سیاست های امنیتی تشکیلات باید به وضوح لزوم نیاز به رمز گذر قوی و چگونگی ایجاد یک رمز گذر قوی تعریف شود. اگر رمزهای گذر توسط کاربران نهایی ایجاد می شوند، لازم است برای ایجاد رمز گذر قوی پیشنهاداتی در نظر گرفته شوند.

برای امنیت بیشتر از نام، نام کاربری، نشانی پست الکترونیکی، شماره پرسنلی، شماره کارت ملی، شماره تلفن و نام ها و کدهای شناسایی دیگر استفاده نکنید. کلمات فرهنگ لغت، اصطلاحات و یا کلمات اختصاری را مورد استفاده قرار ندهید. از کلماتی با املای غیر استاندارد همراه با حروف بزرگ استفاده کنید. حروف الفبا را جایگزین اعداد کنید. رمزهای گذر خود را به طور مداوم دگرگونی دهید.

همان طور که در سایت مرکز مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای آمده است، رمزهای گذر نباید در هیچ فرم یا قالبی نمایش داده شوند و در عین حال باید از ایجاد لیستی از رمزهای گذر کاربران اجتناب کرد. رمزهای عبوری که به راحتی به خاطر سپرده می شوند اغلب توسط ابزار شکستن رمز گذر به راحتی کشف می شوند.

مدیران نیز باید به خاطر داشته باشند که اگر رمز گذر مدیر شبکه یا root به خطر بیفتد، تمامی رمزهای گذر حساب های کاربری باید دگرگونی کنند و توجه داشته باشید که هرگز رمزهای گذر خود را از روش پست الکترونیکی انتقال ندهید.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت