ماینینگ، بیت کوین و ارز رمزپایه به زبان ساده

ماینینگ، بیت کوین و ارز رمزپایه به زبان ساده

«ارزهای رمزپایه» (Cryptocurrency) مانند «بیت کوین» (Bitcoin) زمان زیادی است که به بحثی داغ در میان کسب وکارها، دولت ها و عموم مردم دگرگونی شده اند. چنین ارزهایی از جهاتی شبیه ارزهای سنتی مانند دلار و یورو هستند. ارز رمزپایه همانند ارزهای سنتی ارزشی دارد و می توان آن را خریدوفروش کرد. اما ارز رمزپایه در نحوه ی خلق و نوع استفاده، تفاوت های زیادی با ارزهای سنتی دارد. شاید پیش ازاین، اصطلاح ارز رمزپایه را شنیده باشید اما احتمالا در مورد این موضوع اطلاعات چندان زیادی ندارید. ارز رمزپایه دقیقا چیست؟ ارزهای دیجیتالی با وجود این که هر روز گسترده تر می شوند، اما سازوکار آن ها انبوه پیچیده است. در این مطلب قصد داریم که به طور مختصر و سودمند مفاهیم ابتدایی این ارزها را شرح دهیم و در کنار تاریخچه ی آن ها، مزایای استفاده از آن ها را نام کنیم.

تعریف ارز رمزپایه
خب، چگونه می توان ارز رمزپایه را تعریف کرد؟ اگر بخواهیم به طور ساده توضیح دهیم، ارزهای رمزپایه نوعی از ارزهای دیجیتالی هستند که کاربران با استفاده از آن ها می توانند معاملات آنلاین انجام دهند. این ارزها مانند ارزهای عادی نیستند که توسط بانک ها و دولت ها کنترل می شوند. چنین مشخصه ای باعث شده که ارزهای رمزپایه مزایا و معایب خودشان را داشته باشند که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز هستند و به جای یک نفر یا یک شرکت، توسط شبکه ای از کامپیوترها کنترل می شوند. اگر مثلا ارز دیجیتالی خریداری کنید، این ارز در فضای ابری یا به صورت آفلاین در یک کامپیوتر ذخیره می شود و می توانید آن را به کامپیوترها یا گوشی های دیگر مخابره کنید. هرکدام از ردوبدل های مالی در فضایی به نام «بلاک چین» (blockchain) یا «زنجیره ی بلوک ها» ذخیره می شود که دست یابی به آن برای تمام مالکان این آزاد است.

ماینینگ یا استخراج بیت کوین و ارز رمزپایه چگونه انجام می شود؟
ارزهای رمزپایه از روش فرآیندی به نام «ماینینگ» (Mining) یا استخراج تولید می شوند. برای این کار کامپیوترهایی کوشش می کنند معماهای ریاضی پیچیده ای تحت نام «هش» (hash) را حل کنند.

افرادی در همه جا جهان سعی می کنند که درزمینه ی حل «هش» اولین نفر باشند و هرکسی که کامیاب به انجام چنین کاری شود، مقداری از ارز رمزپایه را به عنوان پاداش دریافت می کند. چنین کاری نیازمند سخت افزار مخصوصی است که به طور شبانه روز کار کند؛ به همین خاطر حتی اگر یک کامپیوتر با کارت گرافیک تند داشته باشید هم به احتمال زیاد در چنین راهی کامیاب نخواهید بود.

البته به غیراز استخراج، راه های دیگری برای به دست آوردن ارزهای رمزپایه وجود دارد. آسان ترین راه این است که از روش فروشگاه های آنلاین چنین ارزهایی را بخرید و سپس می توانید آن را به دیگر کاربران بفروشید. همانند طلا و سهام و خیلی چیزهای دیگر، قیمت ارزهای رمزپایه برپایه عرضه و تقاضا مشخص می شود و به همین خاطر، قیمت این ارزها افت وخیزهای زیادی را تجربه می کند.

گران ترین این ارزها بیت کوین است که هر یکتا آن در حال حاضر حدود ۵۹۰۰ دلار قیمت دارد. قیمت این ارز در طی سال های اخیر به طرز چشمگیری رشد یافته است. در زمانی که بیت کوین تازه معرفی شده بود، هر یکتا آن فقط چند سنت قیمت داشت.

مزایا و معایب ارز رمزپایه
یکی از مهم ترین مزایای چنین ارزهایی این است که به کاربران اجازه می دهد به صورت ناشناس تراکنش ها را انجام دهند. گرچه هر تراکنشی ثبت می شود و برای عموم به نمایش درمی آید، اما می توانید بدون استفاده از اطلاعات شخصی مانند نام، نشانی و این گونه موارد، مبالغ مختلفی را مخابره یا دریافت کنید.

از معایب این ارزها هم می توان به استفاده ی گروه های خلاف کار از آن ها اشاره کرد؛ از آنجا که هویت طرف های معامله ی چنین ارزهایی غیرقابل شناسایی است، ارزهای رمزپایه در بین خلاف کاران محبوبیت زیادی دارد. به خاطر همین موضوع و موارد دیگر، دولت ها دل خوشی از چنین ارزهایی ندارند و کوشش می کنند استفاده از ارزهای رمزپایه به طور شفاف تری صورت بگیرد. گفته می شود یکی از دلایل محبوبیت فراوان و رشد قیمت ارزهای رمزپایه در سال های اخیر، استفاده ی گسترده ی خلاف کاران از آن ها است.

از دیگر مزایای این ارزها، پایین بودن کارمزد تراکنش های آن ها است. هرچند که برای هر معامله باید کارمزدی پرداخت شود، اما مبلغ آن از کارمزد بانک ها و موسسه های مالی کمتر است. علاوه بر این، امکان جعل ارزهای رمزپایه وجود ندارد.

امنیت این ارزها هم می تواند یک نقطه ضعف بالقوه باشد. ارز رمزپایه ای که کاربر می خرد، در یک کیف پول دیجیتالی ذخیره می شود؛ این کیف پول می تواند در یک فضای ابری باشد که هک کردن آن امکان پذیر است و درصورتی که چنین اتفاقی روی دهد، فرد هکر می تواند کیف پول مذکور را بدزدد. یک راه دیگر، ذخیره ی کیف پول دیجیتالی به صورت آفلاین (مثلا در کامپیوتر) است و روی آوردن به چنین روشی هم بدون مخاطره نیست؛ مثلا امکان دارد کامپیوتر خراب شود و دیگر روشن نشود یا حتی کامپیوتر به سرقت برود.

این را هم مدنظر داشته باشید که تمام تراکنش های ارزهای رمزپایه غیرقابل بازگشت هستند و هیچ نهاد نظارتی برای شکایت کاربران وجود ندارد. این یعنی که اگر مثلا به فردی پولی پرداخت کنید و آن فرد کالای موردنظر را برای شما مخابره نکند، کار چندانی از دست شما برنمی آید.

معرفی بزرگ ترین ارزهای رمزپایه
بیت کوین بزرگ ترین و معروف ترین ارز رمزپایه محسوب می شود که میلیون ها نفر از همه جا جهان از آن استفاده می کنند. فردی با لقب «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۹ این یکتا پول را بنیاد گذاشت. هرچند، بیت کوین تنها ارز رمزپایه نیست و گفته می شود که حدود ۱۰۰۰ نوع ارز رمزپایه وجود دارد.

گرچه چنین ارزهایی انبوه فراوان هستند، اما فقط تعداد کمی از آن ها شهرت و ارزش انبوه بالایی دارند. در ادامه، فهرستی از بزرگ ترین ارزهای رمزپایه و ارزش کلی آن ها را می توانید ببینید. منبع فهرست زیر سایت CoinMarketCap است.

بیت کوین: ۹۸٫۴۹ میلیارد دلار
اتیریم: ۲۸٫۲ میلیارد دلار
ریپل: ۷٫۸۴ میلیارد دلار
بیت کوین کش: ۵٫۶۳ میلیارد دلار
لایت کوین: ۲٫۹۹ میلیارد دلار
دش: ۲٫۱۶ میلیارد دلار
ان ای ام: ۱٫۷۹ میلیارد دلار
بیت کانکت: ۱٫۵۸ میلیارد دلار
نئو: ۱٫۴ میلیارد دلار
مونرو: ۱٫۳۵ میلیارد دلار


همانطور که در این فهرست مشاهده می کنید، ارزش بیت کوین از ارزهای دیگر انبوه بالاتر است. با توجه به فاصله ی فراوان بیت کوین از ارزهای رقیب، می توان گفت که این ارز به این زودی ها از مقام اول پایین نخواهد آمد.


سخن آخر

با خواندن این مطلب، تصویری کلی از ارز رمزپایه در ذهنتان نقش بسته است. چنین ارزهایی آمده اند که بمانند و باید به حضور آن ها عادت کنیم. هرچند احتمالا ارزهای کوچک تر در آینده ی نزدیک از صحنه ی رقابت کنار می روند، اما بزرگان این عرصه مانند بیت کوین و اتیریم به این راحتی ها عرصه ی رقابت را ترک نمی کنند.

چنین ارزهایی را نباید فقط به چشم نوع جدیدی از وجه هزینه نگاه کرد، بلکه می توان از آن ها به عنوان سرمایه گذاری هم استفاده کرد. ارزش بیت کوین از زمان معرفی تا حالا به طور چشمگیری رشد یافته است. هرچند، ارزهای رمزپایه بی ثبات هستند و شاید فقط در عرض یک روز، ارزش آن ها چند صد دلار بالا یا پایین برود. برای همین با سرمایه گذاری روی این ارزها، در مدت زمان کمی می توانید پول زیادی را به دست آورید یا از دست بدهید.


آیا تا حالا از ارزهای رمزپایه استفاده کرده اید؟ تجربیات خودتان را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

 

لینک منبع

راهنمای لغات

Bit: مخفف کلمه ی binary digit است و کوچک ترین واحد شمارش در کامپیوتر است.

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت