طراحی سایت با CMS شخصی یا وردپرس؟

طراحی سایت با CMS شخصی یا وردپرس؟

طراحی سایت وردپرس بهتر است یا CMS اختصاصی؟

به جرات میتوان گفت یکی از بزرگترین سوالات در ذهن مشتریان طراحی وب گاه گزینش میان طراحی سایت با CMS اختصاصی یا استفاده از سیستم های مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس و جوملا است. البته در این تردید به آنها حق می دهیم زیرا هر شرکت طراحی سایت برای سبک کاری خود استدلال هایی بیان میکند که همه آنها میتوانند درست باشند. در حقیقت باید بگوییم هردو راه حل درست هستند ولی باید ابتدا تعیین کنید که چطور سایتی مورد نظر شماست.

طراحی سایت با CMS شخصی چیست؟

CMS به معنی سیستم مدیریت محتوا یا همان پنل مدیریت یک وب گاه است. طی سالهای اخیر CMS های بسیاری معرفی شده اند که به صورت کاملا مجانی و متن باز در اختیار عموم قرار گرفته اند. شناخته شده ترین CMS های مجانی عبارتند از وردپرس، جوملا و دروپال. CMS شخصی یعنی این پنل مدیریت و معماری دیتابیس تنها برای شما و متناسب با نیازهای وب گاه شما طراحی شده است.

مزایای CMS اختصاصی

به طور حتم استفاده از یک سیستم شخصی میتواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد که کوشش میکنیم مهمترین شان را با هم بررسی کنیم.

سرعت بالاتر، انعطاف بیشتر

زمانیکه همه چیز از ابتدا توسط یک طراح سایت حرفه ای و متناسب با اهداف شما پیاده سازی میشود یعنی از هر گونه کد اضافی در صفحه و جدول بی استفاده در دیتابیس پرهیز شده و دست یابی به اطلاعات در سریعترین زمان مقدور رخ میدهد. نیز تسلط این فرد بر هسته ای که نوشته است و ارتباطات داخلی کدها به او کمک میکند که در زمینه ارتقای آن انعطاف پذیری بالایی داشته و امکانات متنوعی را به آن اضافه کند.

امنیت بالادر CMS اختصاصی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در یک CMS شخصی همواره مورد توجه قرار میگیرد امنیت بالای آن است. این امنیت ناشی از شخصی بودن کدها و عدم آگاهی سایرین از پشت پرده سایت است. احتمال کنید که سایت شما به زبانی جدید که هیچ کس در دنیا بلد نیست نوشته شده باشد، در نتیجه جاسوسی از آن انبوه سخت خواهد بود.

معایب CMS شخصی در مقایسه با وردپرس

در کنار ویژگی هایی مانند امنیت و سرعت که در یک CMS شخصی مورد توجه است فاکتورهای دیگری نیز باید در طراحی وب سایت
در نظر گرفت که میتوانند بر گزینش شما تاثیرگذار باشند. مهمترین معایب یک سیستم مدیرت محتوای شخصی به شرح زیر است:

هزینه بالا و زمان طولانی برای طراحی سایت

تصور کنید که برای خرید یک دست کت و شلوار به بازار مراجعه کنید یا به یک خیاط شخصی دوز، کدامیک هزینه بالاتری خواهند داشت؟ همین مثال در طراحی سایت نیز وجود دارد. زمانیکه شما از سیستم های مدیریت محتوای مجانی استفاده میکنید بخش زیادی از هزینه های طراحی و رشد پنل های مدیریتی را پیش رو نخواهید داشت.

در طراحی سایت با CMS شخصی زمان طراحی سایت شما رشد یافته و به همین نسبت هزینه های شما بیشتر میشود. مقدور است یک شرکت به شما اظهار قیمتی مشابه با یک سایت وردپرسی شخصی برای یک CMS شخصی بدهد، در این شرایط باید به این فکر کنید که آن CMS برای شما شخصی نیست بلکه برای آن شرکت شخصی است. یعنی یک CMS توسط یک تیم ۵ تا ۱۰ نفره پیاده سازی شده و با نام شخصی به شما فروخته میشود، حال آنکه همین سیستم به شرکت های دیگر و زمینه های کاری دیگر نیز فروخته خواهد شد و عملا شخصی بودن آن برای شما نیست بلکه برای شرکت تولید کننده است.

پشتیبانی سست یا گران قیمت

زمانیکه شما از یک سیستم مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس استفاده میکنید با جامعه ای چندین میلیونی از طراحان وب گاه در همه جا دنیا روبرو هستید. افرادی که هر یک دارای تجربیات و توانایی های متفاوتی هستند. حال آنکه در یک سیستم شخصی شما محدود به یک تیم هستید و تنها آنها میتوانند تقاضا های شما را پیاده سازی کنند.

زمانیکه شرکت های طراحی سایت با ترافیک کاری مواجه میشوند یا تقاضا های شما را به تاخیر می اندازند و یا هزینه بالایی برای تغییرات کوچک تقاضا میکنند و در هر دو وضعیت شما شرایط سختی را تجربه میکنید. هرچقدر این همکاری طولانی تر شود وابستگی شما به شرکت بیشتر شده و شرایط کمک سخت تر میگردد. در نقطه مقابل اگر هسته سایت شما وردپرس باشد و شرکت پشتیبان خدمات مناسبی ارایه ندهد به سرعت میتوانید یک شرکت یا نیروی کار جایگزین برای انجام تقاضا های خود با قیمت سازگار پیدا کنید.

برآیند موارد ذکر شده نه به این معنی است که وردپرس بهتر است و نه سیستم مدیریت محتوای شخصی را اظهار میدهد، هردو میتوانند گزینش مناسبی برای شما باشند زیرا هنوز یک فاکتور دیگر در قصد گیری شما تاثیرگذار است و آن چیزی نیست جز نوع کسب و کار شما.

CMS شخصی برای چه سایت هایی سازگار است؟

در این بخش سایت های پرطرفدار در فضای وب را بررسی کرده و قصد میگیریم که برای هریک از آنها چه سیستم مدیریت محتوایی اظهار میشود.

طراحی فروشگاه اینترنتی

یکی از الگو های سازگار برای استفاده از CMS شخصی طراحی سایت فروشگاه اینترنتی
انبوه بزرگ است. معمولا سایت هایی که قصد دارند گستره وسیعی از محصولات را به حراج برساند نیازمند بستر شخصی برای سایت و مکاتبه با بخش های مهمی مانند انبار، تحویل و پرسنلی هستند. در این شرایط اظهار میشود با استفاده از کدنویسی شخصی مکاتبه سازگار میان آنها را ایجاد کرده و شرایط ارتقای تند سیستم را برای خود ایجاد کنند.

البته این شرکت ها معمولا ترجیح میدهند طراحی فروشگاه اینترنتی توسط یک تیم داخلی و بخش IT شرکت انجام شود تا در سریعترین زمان نیازهای سیستم را برطرف کنند که الگو انبوه کامیاب آن دیجیکالا است. در نقطه مقابل اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی تخصصی برای حراج محصولات در زمینه ای مشخص و با جامعه منظور محدود را دارید استفاده از وردپرس میتواند انتخابی انبوه سازگار باشد زیرا زمان و هزینه راه اندازی سایت در مقایسه با شرایطی که خودتان تیم سازی کنید انبوه پایین تر خواهد بود.

بعد از یک یا دو سال فعالیت و شناخت دقیق از بازار میتوانید براساس نیازهای خود یک CMS شخصی طراحی و پیاده سازی نمایید و در زمان طراحی این سیستم سایت شما به خوبی در دسترس مشتریان بوده و خدمت رسانی میکند. سایت هایی مانند کادورنگی و اسدشاپ را میتوان نسخه های کامیاب از راه اندازی فروشگاه اینترنتی تخصصی بر بستر وردپرس دانست.

طراحی سایت شرکتی

برای شرکت ها و کلکسیون های صنعتی و تولیدی بهترین گزینش طراحی سایت شرکتی با استفاده از وردپرس است. این کلکسیون ها معمولا امکانات پیچیده ای در پنل مدیریتی خود نیاز داشته و بیشتر به طراحی پوسته بیرونی توجه میکنند. در این شرایط وردپرس کلیه نیازهای شما را برطرف کرده و طراحی یک پوسته شخصی میتواند با هزینه ای معقول حضور شما در اینترنت را به بهترین فرم مقدور سازد.

طراحی سایت برای تشکیلات های دولتی

سازمان های دولتی همانند فروشگاه های اینترنتی بزرگ معمولا نیازمند یک پرتال مرکزی هستند تا علاوه بر ارایه اطلاعات بر روی سایت خود بتوانند منابع نیروی انسانی و ارتباطات داخلی را مدیریت کنند. به همین منظور عموما به سمت شرکت هایی میروند که در زمینه طراحی پرتال های سازمانی و سیستم های ERP تخصص دارند.

البته در همین تشکیلات ها نیز میتوان مناسبات داخلی شرکت را از سایت جدا نمود زیرا عملا بیشتر آنها از سایت تنها برای معرفی خود و آگاهی رسانی استفاده میکنند. میتوان در چنین شرایطی طراحی یک سایت شرکتی برای حضور در فضای وب را اظهار نموده و مناسبات داخلی را از روش یک پورتال سازمانی مدیریت نمود. بهترین الگو در این زمینه سایت فروشگاه زنجیره ای رفاه یا نرم افزار حسابداری هلو است.

طراحی سایت های خبری

برای سایت های خبری عموما بهینه سازی موتور جستجو از اعتبار انبوه بالایی برخوردار بوده و کلیه امکانات یک سایت خبری بر بستر وردپرس قابل پیاده سازی است. بسیاری احتمال میکنند که سیستم های مدیریت محتوای مجانی مانند وردپرس توانایی میزبانی از سایت هایی با محتوا و کاربر فراوان را ندارند که یک باور اشتباه در فضای وب فارسی است. استفاده سایت های بزرگ خبری دنیا از وردپرس گواهی بر توانایی های آن در میزبانی از سایت های بزرگ است و در داخل ایران نیز سایت هایی مانند فدارسیون والیبال ایران الگو ای کامیاب در این زمینه محسوب میشوند.

طراحی سایت های خلاقانه

سایت های خلاقانه عموما به سایت هایی اشاره دارد که توسط یک استارت آپ و با رویکردی کاملا متفاوت پیاده سازی میشوند. معمولا در این سایت ها نیازمند پیاده سازی امکانات و قابلیت هایی هستیم که در هیچ وب گاه دیگری موجود نیست. در این شرایط وردپرس و CMS شخصی موقعیت کاملا مشابهی داشته و هر دو نیازمند رشد و خلاقیت هستند.

با توجه به اینکه استارت آپ ها عموما سرمایه لازم برای کدنویسی یک CMS شخصی و تشکیل تیم قدرتمند را ندارند در ماه های ابتدایی کار خود یک نسخه ابتدایی بر بستر وردپرس پیاده سازی کرده و بازخورد مشتریان را آنالیز میکنند. هر زمان احساس کنند این ایده به مرحله گسترش و ارتقا نزدیک شده است قصد میگیرند که سایت را بر روی یک CMS شخصی بازنویسی کنند و یا حتی با استفاده از بستر قدرتمند وردپرس امکانات مورد نظر خود را به آن اضافه نمایند. سایت هایی مانند پین ورک و بانیلینک را میتوان الگو هایی کامیاب از راه اندازی یک استارتاپ و ایده بر بستر وردپرس دانست.

تجربیات خود از راه اندازی یک کسب و کار جدید با استفاده از وردپرس یا یک CMS شخصی را با ما در میان بگذارید. به نظر شما چه فاکتورهای دیگری را باید در این گزینش مورد توجه قرار دهیم؟

لینک منبع

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت