بهبود درجه الکسا با ترافیک واقعی

بهبود درجه الکسا با ترافیک واقعی

بسیاری از کسب و کارهای ایران در شروع کار وب سایت خود، به اولین موضوعی که فکر می کنند رشد ترافیک و بهبود رتبه ی الکسا است. علت این اعتبار هم این است که رتبه ی الکسای شما، به نام یک معیار رایج، مورد توجه تبلیغ دهندگان بالقوه، سرمایه گذاران و شرکا قرار می گیرد و شاخصی برای ارزیابی ارزش کسب و کار شما به شمار می رود. به همین دلیل، بهبود درجه الکسا می تواند بر درآمد کلی و منفعت و زیان کسب و کار شما مستقیماً تأثیرگذار باشد.


اگر به تازگی با الکسا آشنا شده اید یا با رتبه ی الکسا آشنایی ندارید، باید بگوییم که رتبه ی الکسا معیار واحدی است که خلاصه ای از عملکرد سایت شما یا رقیب شما در مقایسه با تمام سایت های دیگر بر روی وب، ارائه می دهد. نداشتن توجه کافی به این رتبه، یعنی انجام ندادنِ تمام کارهایی که برای به حداکثر رساندن ارزش و میزان دیده شدن کسب و کارتان، لازم و ضروری است. این موضوع خصوصاً در ایران اعتبار بیشتری دارد، چون معیارهای تعیین قدرت تبلیغاتی یک رسانه آنلاین کمتر از دیگر کشورهاست و سازمان ها برای سنجش میزان موفقیت یا قدرت یک وب سایت توجه بیش تری به این درجه نشان می دهند.

ولی پیش از آنکه به راه های بهبود درجه الکسا بپردازیم، باید یک گام به عقب برداریم؛ شما ابتدا باید مخلوط و ساختار رتبه ی الکسا را بشناسید تا بتوانید چگونگی بهبود آن را درک کنید.

رتبه ی الکسا چیست؟
رتبه ی الکسا، برآوردی است که نشان می دهد سایت شما در مقایسه با تمام سایت های دیگر، چقدر محبوب است. رتبه ی الکسا به این پرسش پاسخ می دهد که: سایت من در مقایسه با سایت های دیگر، چه عملکردی دارد؟ توجه داشته باشید که این رتبه، مقیاسی نسبی است و رتبه ی الکسای سایت شما، فقط به ترافیک سایت بستگی ندارد و به تغییرات ایجاد شده در ترافیک سایر سایت ها نیز محتاج است.

داده های الکسا چگونه به دست می آید؟
الکسا دارای پنل داده های ترافیک بزرگی است که از میلیون ها نفر در سراسر جهان تشکیل شده است. الکسا برپایه داده های به دست آمده از این پنل، تعداد بازدیدکنندگان تمام سایت ها بر روی اینترنت را برآورد می کند. این محاسبه پیچیده است و مستلزم انجام اصلاحاتی برای بی طرف و غیرمغرضانه بودن نتایج و همچنین، شناسایی و حذفِ ترافیک جعلی یا اسپم است. دانشمندان داده ی الکسا، در کار خود بهترین هستند و بررسی می کنند که داده های ارائه شده، خالی از اختلال و نویز و بدون دخالت انسانی باشند. بنابراین با استفاده از این داده ها می توانید بهترین تصمیم ها را در مورد کسب و کار خود اتخاذ کنید.

رتبه ی الکسا چگونه محاسبه می شود؟
الکسا هر روز، میانگین روزانه ی بازدیدکنندگان و بازدید از صفحات برای هر سایت را در امتداد ۳ ماه گذشته برآورد می کند. به سایتی که بالاترین تعداد بازدیدکننده و بازدید از صفحات را در امتداد ۳ ماه گذشته داشته باشد، رتبه ی یک تعلق می گیرد. سایتی که پایین ترین تعداد را داشته باشد نیز، رتبه ای در حدود ۳۰ میلیون دریافت می کند. اگر در پنل اندازه گیری الکسا، هیچ کس در در امتداد ۳ ماه گذشته از سایت مورد نظر بازدید نکرده باشد، هیچ رتبه ای برای آن سایت تعیین نمی شود.

تعداد بازدیدکنندگان سایت، چگونه بر رتبه ی الکسا تأثیر می گذارد؟

در رأس این نمودار، سایت گوگل قرار دارد که تعداد انبوه زیادی از بازدیدکنندگان را دریافت می کند و رتبه ی الکسای آن در تمام کشورها یک است. سایت هایی مانند گوگل که در «رأس» فرم قرار می گیرند، در مقایسه با سایت هایی که در «دم بلند» و در انتهای دیگر قرار می گیرند، میزان انبوه بیش تری ترافیک دریافت می کنند. توجه داشته باشید که به علت فرم توزیع بازدیدکنندگان، دگرگونی انبوه کوچک در تعداد بازدیدکنندگان سایت هایی که بر روی دم بلند قرار دارد، منجر به دگرگونی زیادی در رتبه ی الکسای آن سایت می شود.

اما هرچه به رأس نمودار نزدیک تر می شوید، برای بالا رفتن یک رتبه، به رشد بیشتری در تعداد بادیدکنندگان نیاز دارید. یعنی میزان ترافیک سایتی با رتبه ی ۱۰ و سایتی با رتبه ی ۲۰۰، انبوه متفاوت است.

به دست آوردن رتبه ی الکسای دقیق تر
برای به دست آوردن رتبه ی الکسای دقیق تر، می توانید از قابلیت certify site metrics استفاده کنید و با نصب کردنِ کدِ Alexa Certify Code بر روی وب سایت خود، به الکسا اجازه بدهید تا به طور مستقیم، ترافیک وب سایت شما را اندازه گیری کند. با انجام این کار، به جای آنکه ترافیک و متریک های سایت شما برپایه اطلاعات به دست آمده از پنل داده های الکسا برآورد شود، به طور مستقیم و توسط الکسا سنجیده می شود و به این ترتیب، رتبه ی دقیق تری برای وب سایت شما ثبت می شود. البته این کار تأثیری بر بهبود رتبه ی الکسا ندارد و صرفاً موجب ثبت رتبه ای دقیق و درست می شود. البته مزایای Certified Site Metrics تنها به ثبت رتبه ی الکسای دقیق تر محدود نمی شود و مزایای فراوان دیگری نیز به دنبال دارد.

بهبود تند درجه ی الکسا
تاکتیک هایی وجود دارد که در بهبود درجه الکسا به شما کمک می کند:

تولید محتوای جذاب و اصیل
شما باید محتوای جذاب و اصیلی تولید کنید که به صورت مرتب به روزرسانی شود و برای مخاطبان شما ارزشمند باشد. محتوای غیرجذاب یا کپی برداری شده از سایر منابع، منجر به داشتن مخاطبانی وفادار نمی شود. وقتی خوانندگان منبعی را ارزشمند و آموزنده می دانند، برای مطالعه ی مطالب بعدی نیز، مجدد به سایت مراجعه می کنند و مطالب جالب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند (لینک می دهند) و موجب جذب بازدیدکنندگان تازه ای می شوند که می توانند به مشتری مبدل شوند. تولید محتوای باکیفیت برای موتورهای جستجویی مانند گوگل نیز ارزشمند است، زیرا موجب ارائه ی پاسخ های بهتر و سریع تر به کاربران نهایی می شود.

حال برای جذب ترافیک با کیفیت به وب سایت و محتوای جذاب خود، می توانید از سیستم ویوپرس استفاده کنید. بزرگترین مزیت سیستم تبلیغات کلیکی ویوپرس این است که می تواند ترافیک زیادی را به محتوای جذاب شما هدایت کند که این ترافیک واقعی، ارزشمند و از جانب کاربر واقعی است. شما می توانید ده ها و بلکه صدها مطلب جذاب خود را در وب سایت های مطرح و معتبر نمایش دهید و در عین حال، نگران هزینه های گزاف تبلیغات سنتی نباشید.

تکنیک های بلندمدت برای بهبود درجه الکسا
کاری کنید که سایت های مرتبط بیش تری به وب سایت شما لینک بدهند
این تاکتیک که به آن استفاده از لینک های ورودی (inbound links) هم می گویند، کمک می کند تا موتورهای جستجو به وضوح بخشی از بازار را که شما بر روی آن متمرکز هستید تعیین کنند و نیز اعتبار سایت شما نزد گوگل را رشد می دهد. به بیان دیگر، لینک های ورودی معتبر (از سایت هایی که عملکرد خوبی دارند)، به سایت شما اعتبار می دهد. این تاکتیک باید با تولید محتوای جذاب و اصیل همراه شود، زیرا بازدیدکنندگان هدفمند، تنها در صورتی که محتوای شما جذاب باشد، به سایت شما رجوع خواهند کرد.

از سوی دیگر، لینک های داخلی (Internal links)، لینک هایی هستند که به صفحه یا مطلب دیگری در سایت شما لینک می دهند. استفاده از این لینک ها سودمند است، زیرا بازدیدکنندگان را در میان صفحات سایت، هدایت و هدایت می کنند و موجب می شوند که بازدیدکنندگان به محتوای مرتبط با محتوایی که در حال مطالعه ی آن هستند، ارجاع داده شوند. این لینک ها به ایجاد لینک های زیرمجموعه سایت (که لینک هایی فرعی ای هستند که در نتایج موتورهای جستجو و زیر لینک صفحه ی اصلی سایت شما ظاهر می شوند) نیز کمک می کنند. در اینجا نیز تولید محتوای درجه یک در موفقیت نقشه لینک سازی داخلی انبوه تأثیر گذار است. بنابراین حتما باید محتوایی تولید کنید که برای بازدیدکنندگان، سازگار و ارزشمند باشد.

روی هم رفته، هم لینک های ورودی و هم لینک های داخلی، به موتورهای جستجو کمک می کنند تا محتوای سایت شما را درک کنند و تعیین کنند که سایت شما چقدر برای بازدیدکنندگان ارزشمند است. البته درست است که لینک دادن، باید بخش مهمی از نقشه آنلاین شما باشد، ولی لازم است که از آن به درستی استفاده کنید. لینک دادنِ بیش از حد، موجب تخفیف اعتبار یا خوانایی وب سایت شما می شود و مقدور است موتورهای جستجو به علت استفاده ی بیش از حد از این قابلیت، شما را جریمه کنند.

کلمات کلیدی را که ترافیک را به سوی رقبای شما هدایت می کنند، پیدا کنید
شما باید این کلمات کلیدی را پیدا کنید و سایت خود را برای این کلمات کلیدی، بهینه سازی کنید و یا برای این کلمات، کمپین های تبلیغاتی کلیکی (PPC campaign) طراحی کنید. با اندکی تحقیق در مورد کلمات کلیدی متوجه خواهید شد که مخاطبان شما چه کلمات و عبارت هایی را در موتورهای جستجو، وارد می کنند. به عبارتی، تحقیق در مورد کلمات کلیدی به معنیِ یادگیری صحبت کردن به زبان مشتریان در زمینه و بستر نیازها و خواسته های آنهاست.

استراتژی بازاریابی رقبای خود را بشناسید و بیاموزید که چه روش هایی مؤثر است
دلایل فراوانی وجود دارد که نشان می دهد چرا تجزیه و تحلیل رقبا اعتبار دارد، ولی به طور طرح ابتدایی باید بگوییم که تجزیه و تحلیل رقبا، موجب می شود که تجزیه و تحلیل سایت شما، در چهارچوب واقعی قرار گیرد و از این رو، موجب می شود تا بهتر درک کنید که چه معیارهایی اعتبار دارند، چه استراتژی هایی (برای شما و رقبای شما) مؤثر هستند و به شما امکان می دهد تا روندهای موجود در صنعت را شناسایی و پیش بینی کنید. تمامی این زوایا کمک می کند تا نقشه کلی سنجیده تری در پیش بگیرید و تصمیمات کاری آگاهانه تری اتخاذ کنید تا بتوانید موقعیت بهتری در بازار به دست بیاورید.

در وب سایت خود، از بهترین شیوه های بهینه سازی موتور جستجو استفاده کنید
سئو نقشه انبوه مهمی است که سزاوار صرف مقدار قابل توجهی از زمان و توجه شماست. ولی بهینه سازی موتور جستجو فقط به بهبود نمایش دادن و دیده شدن وب سایت مربوط نمی شود. بلکه به بهتر کردن وب سایت برای مشتریان نیز مرتبط است؛ مشتریانی که از سایت شما به نام راهی برای مکاتبه با برند شما استفاده می کنند. بدون وجود تجربه ی کاربری خوب، امید اندکی وجود دارد که بتوانید مشتریان فعلی خود را حفظ کنید یا مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل دگرگونی کنید.

راهنمای لغات

PC: پی سی مخفف Personal Computer میباشد و به معنای رایانه شخصی است، کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها هر کدام یک PC هستد.

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت