۴ ویژگی جذاب فایرفاکس کوانتوم

۴ ویژگی جذاب فایرفاکس کوانتوم

گوگل کروم در عرض ۹ سال گذشته با سرعت بالا و ظاهر ساده اش، توانسته نظر کاربران مرورگرهای متفاوت را به خود جلب کند. در این میان، فایرفاکس که تا حدی از روزهای اوج گذشته اش فاصله گرفته، با ارائه ی نسخه ای جدید و متحول شده امیدوار است که بتواند سهمش را از بازار پس بگیرد. نسخه ی جدید مرورگر شرکت موزیلا چند روز پیش تحت نام فایرفاکس کوانتوم (یا فایرفاکس ۵۷) عرضه شد. بنا به گفته ی شرکت موزیلا، این نسخه از فایرفاکس دو یکسان سریع تر از کروم است و نیز حافظه ی رم کمتری هم اشغال می کند. برای همین، قصد گرفتیم که نسخه ی جدید این مرورگر را بررسی و ۴ ویژگی جذاب آن را معرفی کنیم.

۱. فایرفاکس کوانتوم سریع تر است
سریع تر بودن این نسخه از فایرفاکس به خوبی احساس می شود. سرعت باز شدن صفحات اینترنتی به طور مشهودی رشد پیدا کرده است و این رشد سرعت را می توانید در هنگام تایپ در «آدرس بار» (address bar) هم مشاهده کنید.

این رشد سرعت، به لطف موتور رندرینگ جدیدی مقدور شده که نام آن هم کوانتوم است. این موتور، جایگزین موتور رندرینگ قدیمی «گکو» (Gecko) شده که نسخه های قبلی فایرفاکس از آن استفاده می کردند. این موتور جدید به گونه ای طراحی شده که از سخت افزارهای نوین بهره ی بیشتری ببرد؛ فایرفاکس برای اولین بار توانسته وظایف پردازش را بین هسته های متفاوت پردازنده های چندهسته ای تقسیم کند.

۲. فایرفاکس کوانتوم ظاهر جذابی دارد
گذشته از بهبود عملکرد، فرم و شمایل این مرورگر هم در نسخه ی کوانتوم به روزرسانی شده است. موزیلا نسخه ی جدید این مرورگر را به طور ساده و مدرنی طراحی کرده و همین باعث شده که ظاهر فایرفاکس کوانتوم مطابق مد روز باشد. علاوه بر این، آیکون ها زیباتر شده اند و در پوسته ی پیش فرض، تضاد زیبایی بین تب های پویا و بی اثر دیده می شود.

در بخش تنظیمات دگرگونی چندان مشهودی اعمال نشده ولی در کل این بخش در کنار قسمت افزونه ها و پوسته ها ازلحاظ رابط کاربری تا حدی بهبود پیداکرده اند. یک مرورگر در اصل مثل پنجره ای به دنیای اینترنت است و برای همین مرورگرها ازلحاظ طراحی چندان جای مانور ندارند؛ ولی به هرحال در این فضای محدود هم موزیلا کامیاب شده تغییراتی را اعمال کند که موجب جذاب تر شده ظاهر این مرورگر شده است.

۳. فایرفاکس کوانتوم تجربه ی کاربری انبوه بهتری دارد
ما به بهبود بصری این مرورگر اشاره کردیم، اما نباید پیشرفت تجربه ی کاربری فایرفاکس کوانتوم را از قلم بیندازیم. به طور مثال، در این نسخه از فایرفاکس می شود بخش جستجو را حذف و از آدرس بار برای چنین کاری استفاده کرد. همچنین، در بالای مرورگر آیکون کتابخانه تعبیه شده که با کلیک بر آن می توانید به بوک مارک ها، تاریخچه، دانلودها و دیگر بخش های پر اعتبار دست یابی داشته باشید.

یکی دیگر از ویژگی های جالب توجه فایرفاکس کوانتوم، بزرگ تر شدن دکمه ها و منوها است؛ این ویژگی به خصوص برای کسانی سازگار است که با نمایشگرهای لمسی از ویندوز استفاده می کنند.

۴. فایرفاکس کوانتوم قابلیت های جذابی دارد
فایرفاکس کوانتوم از قابلیت های جالب زیادی بهره می برد، ولی بهترین آن ها، امکان اسکرین شات گرفتن است که آیکون آن در کنار آدرس بار جای گرفته. با استفاده از این ابزار جذاب می توانید از کل صفحه ی سایت یا قسمت خاصی از آن اسکرین شات تهیه کنید. البته باید اشاره کنیم که این مشخصه در نسخه های قبلی فایرفاکس به این مرورگر افزوده شده بود، ولی عملکرد آن در نسخه ی کوانتوم بهبود چشم گیری پیدا کرده است.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت