چه چیز جایگزین گوشی هوشمند خواهد شد؟

چه چیز جایگزین گوشی هوشمند خواهد شد؟

امروز اکثریت مردم حداقل یک گوشی هوشمند دارند. از بین کارهایی که خیلی از افراد با استفاده از گوشی های هوشمند انجام می دهند، می توان به گوش دادن به موسیقی، عکاسی، خواندن خبر، پست گذاشتن در شبکه های اجتماعی و تراکنش های مالی اشاره کرد. به علت همه گیر شدن گوشی های هوشمند، این گجت برای بسیاری از افراد جایگزین وسایل روزمره ای مانند متر، چراغ قوه و ساعت مچی هم شده است.

گوشی های هوشمند آن قدر زندگی روزمره ی ما را دستخوش دگرگونی کرده اند که گاهی اوقات فراموش می کنیم که این گجت ها سن و سال زیادی ندارند و محبوبیت آن ها از حدودا ۱۰ سال پیش ابتدا شده است. در این تاریخ بود که اپل گوشی آیفون را معرفی کرد؛ گوشی هوشمندی که می توانست به اینترنت متصل شود و به همراه یک پردازنده ی قدرتمند و نمایشگر زیبای لمسی، به کاربران این امکان را می داد که تنها با استفاده از انگشتان شان تقریبا از پس انجام همه کاری بربیایند. برپایه پژوهشی که اخیرا انجام شده، کاربران گوشی های هوشمند به طور میانگین ۵ ساعت در روز از این گجت استفاده می کنند.

با توجه به سرعت سرسام آور پیشرفت تکنولوژی، گوشی های هوشمند به فرم امروزی شان عمر چندان بلندی نخواهند داشت. در سال ۲۰۱۵ شرکت مخابراتی اریکسون یک نظرسنجی گسترده را برگزار کرد که برپایه آن حدود ۵۰ درصد از جامعه ی آماری کاربران گوشی های هوشمند اعتقاد داشتند این گجت ها تا سال ۲۰۲۰ منسوخ می شود.

چنین موضوعی منجر به پرسیدن این سوال بزرگ می شود: چه چیزی جایگزین گوشی های هوشمند خواهد شد؟ تعدادی از تحلیلگران پیش بینی می کنند که پیشرفت تکنولوژی هایی از قبیل واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و گجت های پوشیدنی منجر به توسعه ی نوع جدیدی از گجت ها می شود که زندگی ما را بیش از دوران گوشی های هوشمند دگرگونی خواهند داد.

«جک اولدریک» (Jack Uldrich) تحلیلگر و نویسنده است و به مدیران کمک می کند که از ترندهای نوظهور نهایت استفاده را ببرند. او در همین زمینه می گوید: «مرحله ی گذاری که ما به زودی آن را تجربه خواهیم کرد، گذار از دست یابی به اینترنت به سمت زندگی در اینترنت است».

ما هنوز نام این گجت های آینده را نمی دانیم، اما با اطمینان زیادی می توان گفت که این گجت ها به اندازه ی کف دست و مستطیلی فرم نیستند و از نمایشگر هم استفاده نمی کنند. «برد برنز» (Brad Berens)، پژوهشگر سایبری، پیش بینی می کند که گوشی های هوشمند جای خود را به مجموعه ای از گجت های ریز خواهند داد که به طور مثال در یک عینک یا لنز تعبیه می شوند.

چنین گجت هایی با استفاده از واقعیت مجازی و افزوده می توانند اطلاعات موردنظر را در میدان دید ما به تصویر بکشند و با چنین کاری دیگر نیازی به نمایشگرها نخواهیم داشت. همانطور که امروزه برای استفاده از گوشی های هوشمند از انگشتان مان استفاده می کنیم، گجت های آینده هم از روش فرمان های صوتی یا حرکت دست ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. تایپ کردن ازجمله مواردی است که شاید هیچ وقت منسوخ نشود، اما احتمالا در آینده دیگر کمتر کسی را مشغول تایپ کردن خواهیم دید.نسل بعدی دستیارهای هوشمند

با ظهور نسل جدید دستیارهای هوشمند، دیگر لازم نیست که مانند حالا انواع و اقسام اطلاعات را در گجت ها وارد کنیم. چنین دستیارهای پیشرفته ای می توانند انواع و اقسام خواسته های ما را حدس بزنند. «اولدریک» پیش بینی می کند که گجت های آینده می توانند حرکت مردمک های چشمان ما را زیر نظر بگیرند تا بتوانند هرچه سریع تر خواسته های کاربر را برآورده کنند. او می گوید: «مثلا اگر به چیزی بیش از دو ثانیه خیره شویم، چنین دستیاری به این نتیجه می رسد که ما به اطلاعات بیشتری در مورد آن نیاز داریم.»

«برنز» احتمال می کند که این دستیارهای هوشمند می توانند دائما انواع و اقسام اطلاعات را جلوی چشمان مان نمایش دهند. چنین مشخصه ای می تواند فواید بسیاری داشته باشد؛ مثلا اگر در خیابان کسی را ببینیم ولی نام او را به یاد نیاوریم، چنین دستیار هوشمندی می تواند نام آن شخص را یادآوری کند.

همچنین در آینده این احتمال هم وجود دارد که چنین دستیارهای هوشمندی قادر به مکاتبه با دیگر دستیارها باشند و جایگزین تعدادی از تعاملات کاربران با افراد واقعی شوند. «برنز» اعتقاد دارد چنین آینده ای هم می تواند هیجان انگیز باشد و هم ترسناک.

او می گوید: «همین حالا هم می توانیم تأثیر فناوری های نوین را بر تعاملات کاربران ببینیم. در مترو یا اتوبوس افراد مختلفی بازی با گوشی را به صحبت با نفر مجاور ترجیح می دهند. نوجوانان هم عمدتا پیامک دادن را به حرف زدن با گوشی ترجیح می دهند». برنز ادامه می دهد: «فناوری های نوین با وجود این که زندگی ما را ساده تر کرده اند، اما مردم بیش ازپیش ساکن سیاره های خودشان شده اند. در چنین سیاره هایی، فقط افراد هم نظر با کاربران حضور دارند و به همین خاطر، با نظرها و تفکرات متنوع بیگانه می شوند».

اما به هرحال باید گفت که گجت های آینده می توانند زندگی ما را به طور پیش بینی نشده ای دگرگونی دهند. مانند گوشی های هوشمند، باید دوران گجت های جدید هم فرابرسد تا به طور کامل از مزایا و معایب آن ها آگاه شویم.

راهنمای لغات
...

  • درباره نویسنده :
    • Avatar
    • مهدی قزوینی

      مدیر ویوپرس، یادگیری مداوم و خلاقیت رو دو رکن اصلی برای موفقیت میدونم. در حوضه های مختلف اما مرتبط فعالیت کردم و امیدوارم مطالب ارایه شده در وبلاگ ویوپرس برای شما مفید بوده باشه.

شرایط ارسال دیدگاه برای کاربران غیرعضو سایت